2018’in Sonunda Bitcoin İçin Gerçekçi Fiyat Nedir?

0
806

İnsanlar, 2018 sonuna kadar Bitcoin fiyatı için her türlü sayıyı uydururlar, ama bunlar neye dayanır?

bitcoin fiyat tahmin

Son birkaç yılda, yıl sonu için Bitcoin fiyat tahminleri yapmak çok popüler oldu. Şaşırtıcı bir şekilde, son yıllarda insanlar gerçekte ne olduğunu anladılar. Geçen yıl, insanlar Bitcoin yıl sonu için 2k, 5k hatta 10k bin dolar olacak ve o zamanlar fiyatlar 300-600$ civarında seyrederken oldukça iyimser görünüyordu diyorlardı. Düşük ve seyrettiler, fiyatlar 20 bin dolara vurdu ve geri kalanı fiyatlar oldukça eski tarihlerdir.

Bu yıl neler bekleyebiliriz?

15 bin dolar, 25 bin dolar, 50 bin dolar gibi tahminler gördük ama bu rakamlar nasıl ortaya çıkıyorlar?

Bunlardan birkaçı, dolaşan sayıları çekiyor, ancak bazıları bu tahminleri, geçmiş eğilimlerden ve madenciliğin maliyetine dayandırıyor. Bir paranın büyümesi logaritmik grafiğine baktığımızda, oluşumuna dayanarak, fiyatların takip ettiği oldukça tanımlanmış bir eğilim olduğunu görebiliriz.

Temel olarak, aşağıdan başladı ve oldukça yukarı doğru ve sağa doğru eğimli şekilde ilerledi:

bitcoin fiyat tahmin

Bu eğilime dayanarak, 2018 yılı sonunda Bitcoin fiyatını 21.000 $ civarında görmeyi bekliyoruz. Bir yıl daha bakıldığında, fiyatların 2019’un sonunda aynı eğilime bağlı olarak 67.500 $ civarında olması bekleniyor. Bunlar oldukça etkileyici rakamlar, ama bunlar Pantera Capital’ın 2018 ve 2019 yıllarının sonu için ön gördüğü rakamlar, esas olarak size gösterdiğim trend çizgisinden kaynaklanıyor.

bitcoin fiyat tahmin

Sadece trendlere dayanmayan bir fiyat tahmini ne olacak?

Fundstrat Küresel Danışmanlarından Tom Lee, eğilimlere ve madencilik maliyetlerine dayalı fiyat tahminleri yapmayı seviyor. Diğer mallardaki fiyatlar genellikle madencilik maliyetine göre belirlenir, neden Bitcoin farklı olmaz?!

bitcoin fiyat tahmin

Tom’a göre, tamamlanmış ortalama madencilik maliyeti 2018 yılı sonunda 9,000 dolar civarında olacak. Bitcoin, madencilik maliyetinin yaklaşık 2,5 katı civarında ticaret yapmıştır ve bu da bize yıl sonunda yaklaşık 22.500 $ ‘lık bir fiyat hedef gösterecektir.

Tom yuvarlanmış 25k dolarlık son çağrıya götürüyor. Aynı modeli kullanarak, madenciliğin artan maliyeti nedeniyle 2020 yılı sonunda 90.000 dolarlık bir fiyat hedefi gösterdi.

Dikkat çekmek için ilginç bir şey, Bitcoin fiyatının genellikle, agresif dönemlerinde madencilik maliyetinin 2.5 katından daha fazla işlem görmesidir. Bu, Tom’un tahminlerini temel bir durumdan çıkardığı anlamına gelir. Diğer bir deyişle, bu fiyatları en düşük değerde aktardığını düşünüyor.

 

Sonuç

Hem tarihsel eğilimleri hem de madencilik maliyetini bir fiyat belirleyicisi olarak kullanarak önümüzdeki 6 ay içinde ve önümüzdeki birkaç yıl içinde Bitcoin için daha yüksek fiyatlar elde ediyoruz.

Tarihsel eğilimler, bu yılın sonunda 21.000 $ ‘lık fiyatların arttığını gösterirken, madencilik maliyetinin bu yıl sonuna kadar yaklaşık 25 bin dolar seviyesinde olduğunu gösteriyor. Hangi yönteme üye olursanız olun, yaklaşık 5 ay içinde mevcut seviyelerden üç katına çıkıyoruz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here