500 Milyon Tether Sürmek, Piyasaları Etkilemiyor!

0
877

Bloomberg 24 Ağustos’taki raporda, sabit değerdeki Tether’inin (USDT) yeni ihraçları şu anda büyük kripto para birimlerinin veya daha küçük altcoinlerin fiyatlarını etkilemiyor.

Tether’ın daha önce Texsas Üniversitesi’nden çıkan bir makalede, ortaya konan Bitcoin’in (BTC) fiyatını manipüle etmek veya dengelemek için kullanıldığı iddialarının, bu Ağustosta kripto pazarları için geçerli olmadığını kaydetti.

Haziran ayı ortasında yayınlanan makalede, Bitcoin’in, “tek doğrudan müşterisi” olduğu bildirilen Tether ve altıncı en büyük kripto borsası Bitfinex’i içeren fiyat manipülasyonu nedeniyle 20.000 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını iddia etmişti.

Bir Haziran makalesinde Bloomberg, makalesinin Mart 2017’den Mart 2018’e kadar BTC ile en büyük Tether alımlarının 87 örneğini kullandığını belirterek, “incelenen zaman periyodunun yüzde 1’inden daha azını hesaba katsa da; Bitcoin’in yaklaşık yüzde 50’si o yıldan fazla bir oranda geri döndü. ”

Bloomberg, bu haftaki makalesinde, zincirleme araştırma firması Chainalysis tarafından yapılan bir araştırma makalesinde, Tether’ın, Bitcoin, Ethereum gibi büyük kriptolar yerine, EOS ve NEO gibi küçük kripto paranın fiyatlarının giderek daha fazla etkilendiğini iddia eden bir araştırma makalesinde elde edildiğini belirtti.

tether nedir

Bloomberg, Omniexplorer verilerine göre, Tether’ın Ağustos ayında yeni tokenlarda 500 milyon $ ‘dan fazla para ihraç ettiğini yazıyor. Ancak, bu ay yeni USDT’de “yarım milyardan fazla”, EOS ve NEO’nun fiyatına etki ettiğini söyleyen Bloomberg, altcoinlerin sırasıyla bu ayda yüzde 37 ve yüzde 44 düştüğünü belirtti.

Temmuz 2018’de Bloomberg, Kraken’in kripto borsasına odaklanan ve Kraken’deki günlük geleneklerin USDT’nin fiyatını etkilemesi gerektiğini ima eden, Tether’ın fiyat manipülasyonu üzerine bir başka makale yayınlamıştı. Bunun yerine, Yazarın işaret ettiği gibi, kripto para birimi nispeten sabit kaldı ve “piyasa manipülasyonu uzmanları” tarafından “kırmızı bayrak” olarak kabul edildi.

Kraken kısa bir süre sonra Bloomberg’in iddialarını reddetti ve Bloomberg’in yazarlarının “sipariş defterleri ve döviz kurları gibi temel pazar kavramlarını anlayamadıklarını” belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here