800 Bin Dolar Kazanan Öğrenciye 400 Bin Dolar Değerinde Vergi Şoku

0
1029

Kaliforniya’da bulunanabir üniversite öğrenicisi totalde 5 bin dolar ile başladığı kripto para yatırımını zamanla 800 bin dolar seviyelerine kadar çıkarttı. Ancak şu an bu durumun hayatını mahvettiğini belirtti çünkü toplamda bin dolar vergi borcu bulunuyor.

Vergi sorunu

Adı bilinmeyen bir üniversite öğrencisi, Reddit üzerinden paylaştığı bir gönderi de, içerisinde bulunduğu yüklü vergi borcundan dolayı ne yapması gerektiği hakkında tavsiye istedi.

kripto vergisi

Paylaştığı gönderideki bilgilere göre Kaliforniya’da yaşayan öğrenci dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Coinbase’e 5 bin dolar değerinde yatırım yaparak serüvene başladı. İlk olarak kripto parayla tanışması ise, bir arkadaşının ona Ethereum’a yatırım yapmasını tavsiye etmesi üzerine gerçekleşmiş.

Altkoinlerden toplamda on kat kar elde eden öğrenci yatırımlara 2017 senesinin meşhur Aralık ayında başlamıştı ve geçen süre içerisinde yatırımını 800 bin dolar seviyesine kadar çıkartmayı başardı. 2017 senesinden sonra yaşanan düşüşlerle ve zamanında yatırım yaptığı kötü ICO’lar nedeniyle varlığı 125 bin dolara kadar ilerlemişti. Bu durum kendisine büyük bir sıkıntı vermemiş ancak sonradan öğrendiği 400 bin dolar değerindeki vergi borcu nedeniyle endişe içerisine girdiğini belirtiyor.

Kripto paraların vergisinden haberi yoktu

Bize bunları öğretmediler‘ diyerek, vergilerden haberinin olmadığı belirten öğrenci gönderisinin altına Coinbase’den bu bahar döneminde gelen belgeyi de paylaştı.

kripto vergisi

Bahsi geçen öğrenci yaptığı tüm işlemlerin ‘kripto ile kripto ticareti‘ olmasına rağmen, böyle bir vergi yüküyle karşılaşması sonucunda şok olduğunu ifade ediyor. Şu an da ise Barnes & Noble isimli kurumlarda saati 12 dolara çalışırken bu vergi borcunu nasıl ödeyeceğini düşünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here