800 Bin Dolarlık Ripple Dolandırıcılığının Suçluları Yakalandı

0
893

Söylenen iddialara göre, Güney Kore ve FBI, ‘onlarca’ kişinin hedef olduğu 800 bin dolarlık XRP vurgununu yapan kişilerin dolandırıcılık sistemi çökertildi.

Güney Kore‘nin başkenti Seul’da bulunan siber savunma departmanı, büyük bir e-dolandırıcılık sistemi kurduğu iddia edilen iki kişiyi yakaladı. Yapılan açıklamalara göre şüphelilerin içerisinden birinin yazılım mühendisi diğerinin ise onun patronu olduğu söyleniyor.

Yazılım mühendisinin kimliği belirtilmese de, kendisinin 42 yaşında, eski bir bilgisayar programcısı olduğu ve sahte ‘XRP trading‘ web sayfası oluşturmak için işe alındığı biliniyor. Güney Kore’den çıkan bir habere göre, yapılan bu dolandırıcılığın ‘dehasının‘, gerçek XRP kripto para borsasında çalışan bir eleman olduğu söyleniyor.

altcoinlerin çoğu kopya

60’dan fazla yatırımcıyı dolandırdılar

Polis raporuna göre, dolandırıcı sahte bir hesaptan girerek, kullanıcıların e-maillerine ulaşmış ve sonrasında bu kişilere fonlarının dondurulduğunu belirtilmiş. Gönderilen mailin içinde, hedef alınan kişilerin hesaplarının bulunduğu web sitesinin birebir kopyası bulunuyor ve farketmeden bu sahte siteye giriş yapan kişilerin bilgileri ele geçiriliyor.

Toplamda 37 Güney Kore’li ve 27 Japon bu tuzağa düştü. Bunun beraberinde toplam 800 bin dolar civarında XRP ele geçirildi. Güney Kore ve Japonya’da gerçekleşen olaya, FBI’ın katılmasındaki sebebin, Ripple olduğu öne sürülüyor. Dolandırıcı eline geçirdiği Rippleları sattıktan sonra, 5 yıldız bir apartman binasına (hotel şeklinde) taşınıp, bir çok lüks eşya satın almış.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here