Aliexpress’den Satın Alınan LED Ampuller Madencilik Yapıyor!

0
951

Aliexpress artık dünya da oldukça ünlü bir hale geldi, internetten alışveriş yapan birisi, bir kere bile olsa muhtemelen Aliexpress’den alışveriş gerçekleştirmiştir. Her ne kadar dolar kuru artmış olsa da, kısmen uygun fiyatı ve ürün çeşidi yüzünden hala tercih edilen bir platform olarak gündemde kalmayı başarıyor.

Türkiye’de kripto sektöründe oldukça ünlü olan Squanch, Twitter üzerinden, kullanıcıları fark edilmesi zor olan bir tehdit konusunda uyardı.

Squanch’ın retweetlediği Florian Babymaster, kullanıcısının orjinal gönderisi şu şekilde:

Bir iş arkadaşım, Aliexpress’den evdeki ışıkları cep telefonundan ve bilgisayardan kontrol edebileceği WI-FI kontrollü LED ampuller satın aldı. Ay sonunda gelen elektrik faturasında ki fiyat normalden çok daha fazlaydı. Kendi alanında güvenlik konusunda iyi olan arkadaşım, internete bağlı cihazlarının geçmiş kayıtlarını inceledi ve satın aldığı ampullerin Çin’deki bir internet adresine eriştiğini fark etti. Anlaşılana göre, ampullerin içerisinde konumlandırılmış küçük bir bilgisayar çipinde madencilik kodları var.


Eğer, siz de güvenilir olmayan bir yerden internet bağlantısına sahip herhangi bir ürün aldıysanız ve elektrik faturanızda anormal rakamlar varsa, bu ekipmanları gözden geçirmenizde fayda olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here