AltCoin Nedir, Nasıl Satın Alınır ? Resimli Anlatım

0
2964

Blogumuzun ilk yazısında sizlere ” Bitcoin Nedir ? Nasıl Alınır ? ” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vermiştik. Bu yazımızda ise sizlere bitcoin harici alternatif kripto paraları nasıl alabileceğinizi ” Resimli ” bir şekilde anlatacağız.

Altcoin Nedir ?

Bitcoinin geliştirilmesinden kısa bir süre farklı şifreleme ve teknoloji yöntemleri kullanılarak Bitcoin benzeri alternatif dijital kripto paralar üretilmiş ve bu bitcoin harici kripto paralara kısaca ” AltCoin ” ismi verilmiştir. Tabii ki bu coinlerin kendi isimleri vardır fakat genelleme yapmak amacıyla kripto para piyasası ” Bitcoin ve Altcoin ” olarak 2 ye ayrılabilir.

Kripto para piyasasının ” CoinMarketCap ” sitesi üzerinden verilerini incelediğimizde ” 1551 adet ” altcoin teknolojisinin olduğunu görüyoruz. Her geçen gün yeni coinler piyasaya hizmet vermeye başlamaktadır. CoinMarketCap platformunun verdiği verilere göre en yüksek market kapasitesine sahip bazı altcoinler şunlardır;

  • Ethereum
  • Ripple
  • Litecoin
  • Bitcoin Cash
  • NEO
  • Stellar
  • Cardano
  • Monero vb.

Altcoinler Nasıl Satın Alınır ? Resimli Anlatım

Türkiye’deki kullanıcıların altcoinler ile alım satım yapmaları için ” Yabancı Coin Borsaları ” üzerinden işlem yapmaları gerekmektedir. Bunun için ise öncelikle ” Türk Bitcoin Borsaları ” üzerinden bitcoin satın almalı ve aldıkları bitcoinleri yabancı borsalara aktarmaları gerekmektedir. Ülkemizde hizmet veren Türk borsalarının bazılarında ” Ethereum, Ripple, Litecoin ” gibi birkaç altcoin çeşidini bulmak mümkün ama daha fazla altcoin için kesinlikle ” Binance, Poloniex, Kucoin vb. ” yabancı borsalar ile çalışmanız gerekmektedir.

Resimli anlatımımız “ Paribu ve Poloniex ” borsaları üzerinden olacaktır. Sistem ve işleyiş tüm borsalarda aynıdır.


1.Adım: İlk olarak ” Paribu ” borsasına üye oluyoruz ve hesabımızı onaylatıyoruz.

2.Adım: Daha sonra ” TL İşlemleri > Türk Lirası Yatırma ” bölümüne giriş yaparak aşağıdaki bölümü dolduruyoruz.

Altcoin Görsel 1

3.Adım: Paribu hesabınıza yatırım işlemi gerçekleştirdikten sonra aşağıdaki ” BTC İşlemleri > BTC Çekme ” bölümüne giriş yapıyoruz.

Altcoin Görsel 2

4.Adım: Cüzdan adresi bölümü kullanmak istediğiniz ” Yabancı Borsa ” üzerinden almış olduğunuz ” Bitcoin Cüzdan Adresi ” için gereklidir. Biz yazımızda Poloniex borsasını kullanacağız. Poloniex borsasına üye olduktan ve hesabınızı onayladıktan sonra aşağıdaki resimdeki ” Deposit / Withdrawal ” bölümüne giriş yapıyor ve bitcoin cüzdanımızı alıyoruz.

Altcoin Görsel 3

5.Adım: Poloniex üzerinden almış olduğumuz ” Bitcoin Cüzdan Adresini ” aşağıdaki alanda bizden istenen yere giriyoruz ve çekmek istediğimiz btc tutarını belirleyerek ” Bitcoin Çekim ” işlemini başlatıyoruz.

Altcoin Görsel 2

6.Adım: Paribu sitesinden Poloniex sitesine aktarım için oluşturduğumuz BTC çekim talebi onaylandığında artık işlemlerimizi ” Poloniex ” sitesi üzerinden yapmaya devam edeceğiz.

7.Adım: Bitcoin transferimiz gerçekleştikten sonra Poloniex sitesinden ” Exchange ” bölümüne giriş yapıyoruz ve aşağıdaki bölüm karşımıza geliyor. Resimde kırmızı ile işaretlediğimiz bölüm üzerinden onlarca altcoin arasından dilediğinizi seçip grafik analizi yapabilir, alım satım işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz ekrana giriş yapabilirsiniz.

8.Adım: Aşağıdaki bölümden ise seçtiğiniz ” altcoin ” e özel ” Alış – Satış ” emirlerinizi girebilir ve ” Stop-Limit ” belirleyerek dilediğiniz gibi alım satım işlemlerinizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Altcoin Görsel 5


Yukarıdaki adımları takip ederek ” Güvenli ” bir şekilde altcoin alım ve satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Anlatımımız ” Paribu ve Poloniex ” siteleri üzerinden gerçekleştirilmiş olup tüm borsa sitelerinde işleyiş aynıdır.

Bitcoin ve altcoinler hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi takip edebilir sormak istediklerinizi sitemizin ” Yorum Yap ” bölümünü kullanarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here