Altcoin Nedir?

0
1102

Bilindiği gibi Bitcoin açık kaynak kodlu bir projedir. Bu sayede kendinden sonra gelen kripto para birimlerine de temel olmuştur. Bitcoin teknolojisini kullanarak oluşturulan para birimlerine altcoin denir. Altcoinlerin iş ispatı, para arzı ve güçlü anonimlik gibi birbirinden ayrılan yönleri vardır.

Günümüzde oldukça fazla sayıda altcoin bulunmaktadır. Bunun yanında otomatik altcoin oluşturma siteleri bile açılmıştır. Yakın zamana kadar, “60 saniyede kendi altcoin’ini oluştur” başlıklı web siteleri bile hizmet vermişlerdir.

alcoin nedir

Bütün altcoinler aslında Bitcoin’in rakibidir ve bitcoin ile ortaya atılan fikirlerin düzenlenmiş ve geliştirilmiş halidir, fakat hiçbir tanesi Bitcoin kadar büyüyememiştir. Bitcoin yaygınlaşmaya başlayıp, fiyat oynaklığı azaldığı zaman diğer altcoinler muhtemelen sadece kurgusal amaçla bulunuyor olacaklardır.

Para birimi olan altcoinler

Bitcoin her 10 dakikada bir azalan para arzı yapmaktadır. Litecoin’de bu süre 2.5 dakikadır. Dogecoin ise 60 saniyede bir para arzı yapar. Bitcoin sisteminde yeni bir bloğun eklenmesi için madencilerin iş ispatı yapması ve bunu diğer kişilerin kontrol edip onaylaması gerekir. İs ispatı SHA-256 algoritması ile yapılmaktadır.

İş ispatı yöntemine bir başka seçenek olarak ‘scrypt’ ortaya çıkartılmıştır. Scrypt algoritması, SHA-256 kadar zor değildir. Bu yüzden ASIC cihazları gibi güçlü makinelere de ihtiyaç duyulmaz. Böylece sistemin merkezleşmesinin önüne geçilmiş olur.

Ayrıca iş ispatı yerine başka bir seçenek olarak pay ispatı (proof of stake) getirilmiştir.  Peercoin, Myria, Blackcoin, VeriCoin ve NXT bu pay ispatı kullanan para birimlerine, örnek gösterilebilir.

yatırım tavsiyeleri

Bitcoin’de kullanılan iş ispatının tek amacı bitcoin ağının güvenliğini sağlamaktır. Yeni geliştirilen altcoinlerin bazılarında madencilik başka amaçlar içinde kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin; iş ispatı, Primecoin’de madencilik yaparsanız iş ispatı olarak asal sayıları bulmanız gerekecektir, Curecoin’de ise yeni ilaç bulmak için kullanılan, protein katlanması (protein folding) araştırmalarını yapmanız gerekecek, Gridcoin’de ise Berkeley Üniversitesi’nce geliştirilen açık dağıtık işlemeye (grid computing, BOINC) fayda sağlayacaksınızdır.

Bytecoin, Monero ve Darkcoin gibi altcoinlerde ise madencilik yaparsanız, kullanıcıların anonimliği artacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here