Altcoinlerin Büyük Bir Kısmı Birbirinden Kopya!

0
835

Çin’de yapılan bir araştırmaya göre, altcoinlerin %90 kadar büyük bir kısmı ‘kod hırsızlığı’ yapmak ile itham ediliyor. Bu araştırmada 488 tane farklı altcoin incelendi ve bu altcoinlerin neredeyse hepsinin birbiriyle %80 ve üzeri bir oranda kod benzerliği ortaya çıktı.

5 Kripto paradan 4’ü kopya 

Çin’in kuzeybatısında bulunan Shaanxi ilinin Xi’an Jiaotong Üniversitesi ve Netta Lab temsilcisi, devletin yayınladığı bir kaynaktan yeni bir araştırma yapıldığı belirtildi. Bu araştırma sonucunda her 5 kripto paradan 4’ünün temelini oluşturan kodun yüzde 90’dan fazlasının kopya olduğu sonucu ortaya çıktı.

altcoinlerin çoğu kopya

Yapılan araştırma sonucunda incelenen 488 kripto paradan, 405 tanesi %90 ve %100’lük benzerlik oranına sahip. Bunun yanı sıra 324 tane kripto para ise %95 ile %100 arasından benzerlik bulunuyor, yani neredeyse birbirinin aynısı.

Netta Lab kurucusu Xie Shaoyun, araştırmadan elde ettiği sonuçlara dayanarak, altcoin projelerinin neredeyse tamamının, kripto para geliştirmeye çabalamak yerine sadece insanları kandırmak ve kripto paraları pazarlamak için çalışıyorlar.

Piyasada bulunan bir çok blockchain projesi kripto para tasarlamak yerine, pazarlamaya yönelmeye başladı. Hal böyle olunca, giderek artan bir hızla, kopyalama ve hırsızlık olaylarını da beraberinde getiriyor. 

Yapılan araştırmada kullanılan 488 adet kripto paranın, hangileri olduğu ise açıklanmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here