Arjantinli Vatandaşlar Ekonomik Kriz Yüzünden Bitcoin’e Yöneliyor: 12 Tane Bitcoin ATM’si Kuruldu!

0
828

Arjantin’de yaşanan ekonomik krizde vatandaşlar elindeki varlıkları korumak için kripto paralara yöneliyor. Talep arttıkça ister istemez ülkede ki kripto para birim fiyatları da piyasadan daha yüksek bir seviyeye çıkıyor. Ülkede yaşanan bu talep artışını karşılamak için, şimdiden bir alışveriş merkezinde 12 Bitcoin ATM’si işlem yapmaya başladı bile. Bununla beraber ülkede Bitcoin ile ödeme kabul eden mağazaların sayısı da gittikçe artmaya başlıyor.

Bitcoin ekonomik krizlerde kurtarıcı olarak görülüyor

Ülkenin para birimi olan Peso değer kaybetmeye devam edince vatandaşlar da elindeki varlıklarla Bitcoin’e yatırım yapmaya başladı.

Ekonomist ve matematikçi olan D.H Taylor bu konu için şunları söyledi:

Arjantinliler kullandıkları pesoya göre çok daha stabil olan Bitcoin almaya başladı. Şu an BTC piyasasında karşılaştığımız rakamların büyük bir kısmı Arjantin’den kaynaklanıyor. Bitcoin’de sunulan istikrar Peso’ya göre çok daha stabil ve bu yüzden Arjantinliler Bitcoin’e geçiş yapıyor. 

Taylor yaptığı açıklamaların ardından durumun ne kadar büyük ve ciddi olduğunu göstermek için, Arjantin’de bir hafta içerisinde satın alınan BTC miktarının grafiğini sundu.

Bir zamanlar Latin Amerika’nın en varlıklı ülkelerinden bir tanesi olan Arjantin, şu an dünyanın en büyük krizlerinden bir tanesini yaşıyor.  Venezuela, İran, Arjantin ve Türkiye itibari para değerinde en çok kayıp yaşayan ülkelerden ve bu ülkelerin hepsinde Bitcoin hacmi artış yaşıyor. Şu an Arjantin’de yıldan yıla enflasyon oranı %34 seviyesinden daha yukarı çıktı ve uzmanların sunduğuna göre bunun önüne geçmenin tek yolu, kripto para birimleri.

arjantin bitcoine yöneliyor

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here