Avustralya’da 35 Bin Dolar Değerinde Bitcoin Hırsızlığı Yapıldı!

0
751

Avustralya polisi, ülkedeki 4 kişinin, Bitcoin dolandırıcılığı yüzünden 50 bin Avustralya Doları (35 Bin ABD Doları) kaybetti. Polisin yaptığı açıklamalar dahilinde, dolandırıcılık kurbanlarının ülkede ki göçmenlik durumundan dolayı hedef olarak gelmiş.

Avustralya da bulunan bir kaynağa göre, dört kişinin dördüne de telefon aracılığıyla ulaşılmış. Dolandırıcılar daha sonra göçmenlere vergi borçlarının olduğunu söylemiş ve borçlarını ödememeleriyle hapse kadar gidebileceklerini söylemiş. Parayı geri ödemeleri için ise, ilk önce ATM’ye gidip para çekmelerini belirtmiş. Günümüzde 3. dünya ülkelerinde bile vergilerin internet üzerinde ödenebildiği bilinen bir gerçek.

altcoinlerin çoğu kopya

Daha sonra da kurbanlarına Bitcoin ATM’lerine gitmelerini ve çektikleri nakit parayı yatırmalarını talep etmiş. Bu nakit para daha sonra Bitcoin almak ve dolandırıcılara yollamak için ayarlanmış. Bitcoin takip edilemez bir para birimi olduğundan dolayı kurbanların parayı gönderdikleri adresin ve kişilerin bilinmesi neredeyse imkansız durumda.

Yine de dolandırıcıların, telefon ile ulaştıkları kişilerin vergi ödemek için, Bitcoin ATM’sine para yatırmaya ikna etmesi çok ilginç olarak görülebilir. Avustralya polisi, dolandırıcıların özellikle göçmenleri hedef alıp, hapis tehdidiyle çok büyük kısmını ikna edebildiklerini belirtiyor. Sınır dışı edilme veya başka bir şekilde ceza almamak için tehdit edilen göçmenler polise gitmiyor. Sırf bu korku yüzünde göçmenlerin polise gitmemelerini çok daha fazla olduğu düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here