Avustralya’da Bir Çift 300 Bin Dolar Değerinde Vurgun Yaptı. İzlerini Kripto Paralar ile Kaybettirmeye Çalıştı!

0
712

Avustralya’nın Sydney şehrinde bir çift, kara para akladıkları belirtilerek polis tarafından tutuklandı. 300 bin dolar değerinde büyük bir paradan dolayı suçlanan çift göz altına alındı. Ayrıca çiftin sahte kimlik ve pasaport suçlarının da bulunduğu belirtildi.

Ülkede faaliyet de bulunan 50’den fazla firmanın, çeşitli bilgilerini siber suçlar aracılığıyla ele geçirip, elde ettikleri bu bilgileri kullanarak çaldıkları paraları çeşitli isimlere açılmış banka hesaplarına yatırdılar. Daha sonra bu paraları kripto yatırımlarına çevirerek akladığı ortaya çıktı.

altcoinlerin çoğu kopya

Polisin yaptığı açıklama da şunlar konuşuldu:

Polis yetkililerimiz, 300 bin dolardan fazla paranın aklandığını ve kripto paralar ile izinin kaybettirildiğini saptamıştır. 

Daha sonra çift tutuklanarak ceza evine gönderildi ve mahkemenin süresi de başlatıldı. Polis, çiftin evine düzenlediği baskında çok sayıda cep telefonu ve bilgisayar ele geçirdi. Bu bilgisayarlar üzerinde yapılacak incelemelerin sonucunda soruşturmanın kaderi değişebilir.

Polis, olay sonrasında yaptıkları açıklamada kripto paraların böyle davalarda kendileri için zorluk çıkarttığını belirtti. Avustralya’da yaşanan bu olay ve polisin zorlu görevi sonrasında ülke genelinde tekrardan kripto paraların yasa dışı kullanım alanları tartışmaya başlanacak gibi görülüyor.

Kripto paraları eleştiren kişiler, genel olarak yasa dışı kullanımları da öne sürmeyi eksik etmiyor, bunun yanında da kripto sektöründe ki kişiler, son dönemde bu konu ile ilgili problemin giderek büyüdüğünü görüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here