Bahamalar Merkez Bankası Dijital Bir Para Birimi Tanıtacak

0
1030

Bahamalar merkez bankası verdiği kararla, dijital para birimleri ile deneme yapmayı planlayan ülkelerden biri oldu. Maliye Bakanı olarak da görev yapan Başbakan Yardımcısı ve Başbakan Peter Turnquest, yakın tarihte düzenlenecek Bahamalar Blockchain ve Kripto Para Konferansı’nda, Bahamalar Merkez Bankası tarafından bir pilot dijital paranın tanıtılacağını duyurdu.

Turnquest, dijital para biriminin banka dışı yatırıma yardımcı olacağını söyledi .Merkez bankası dijital para birimi ile bazı hizmetlere erişmek için uzun mesafeler kat etme ihtiyacı azaltılarak, pahalı bir ülke olan Bahamalar’da hayat daha elverişli hale gelecektir. Bahamalar Başbakan Yardımcısı oluşturulan dijital para biriminin, ülkede iş yapmanın kolaylığını artıracağına işaret etti. Turnquest, “Hükümetimizin ve finansal hizmetlerimizin sayısallaştırılması, hem iş girişimlerini hem de dijital Bahamalar planımızı kolaylaştıracak” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz ay Norveç’in merkez bankası olan Norges, merkez bankası dijital para birimini tartışan bir çalışma kağıdı yayınladı. Çalışma raporuna göre dijital paranın amacı, yasal bir ihale ve ek para olarak hizmet vermektir. Gelecek risk ve faydaları belirlemek amacıyla İngiltere Bankası tarafından da araştırma yapılmıştır. Kapsamlı olmamakla birlikte Bank of England tarafından hazırlanan rapor, böyle bir dijital para biriminin ekonomideki toplam likidite ve hatta özel kredi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağını doğrulamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here