Berat Albayrak Yeni Ekonomi Sistemi Açıkladı ve ICO’lara Göz Kırptı

0
1164

Hazine ve Maliye bakanı olan Berat Albayrak, bugün yeni ekonomi sistemini veya diğer adıyla Orta Vadeli Planı açıkladı. Aslında Dengelenme, Disiplin ve Değişim şeklinde üç ana başlığa yayılan program, 5 temel sektör üzerine tasarlandı.

Albayrak yaptığı açıklamada 2018’in senesinde büyüme hedefinin 3.8, 2019 senesinde 2.3, 2021’de ise yüzde 5 olduğunu belirtti. Bakan 2020 yılı hedefi 3.5 iken 2021 senesinde yüzde 5’i yakalayacaklarını vurguladı. 2020 senesinin sonunda ise enflasyonun tekrar tek haneli rakamlarına ineceğini söyledi.

Cari açık konusunu da atlamayan Albayrak, Cari açığın GSHY’ye oranının 2019 tarihinde %3.3, 2020 tarihinde ise %2.7 olarak öngördüklerini belirtti.

Bir ICO projesi mi gelecek?

Tüm bunların yanı sıra, bakanın yaptığı açıklamalarda ICO vurgusunu yapmasıyla dikkat çekmeyi başardı.

Dijital dönüşüm teşviğinde bulunarak yenilikçi projelere finansman sağlamak için Kitlesel Fonlama ve IPO’lara başka bir seçenek olarak ICO gibi modern ve yenilikçi finansman yöntemleri yaygınlaştırılacaktır. 

Özellikle yapılan seçimlerden sonra gelen yeni kişilerin içerisinde, Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk, Sanayi Bakanı Mustafa Varank gibi isimler de geçmişte blockchain teknolojisi ve kripto paralar için açıklamalarda bulunmuştu. Konuyla en ilgili makam olan Hazine ve Maliye Bakanlığından bu şekilde bir açıklama yapılması ilerleyen zamanlarda bir ICO projesi başlatılacağının bir sinyali gibi gözüküyor. Gereken düzenlemeler ve yasal prosedürler sağlandıktan sonra projenin hayata geçmesini ve ülkemiz için ciddi bir katkı da bulunmasını umut ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here