Binance Coin (BNB) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
1431

Binance coin, Binance platformunda kullanılan Ethereum tabanlı bir kripto para birimidir. Binance platformunda ICO başlangıcından beri BNB kullanıyor ve kullanıcılarına da avantajlar, indirimler sağlıyor. Her ne kadar yeni bir coin olsada çok hızlı gelişerek, büyük kripto para borsalarına girmeyi başardı. Hatta o kadar büyüdü ki 2018’in ilk çeyreğinde köklü bir Alman bankasından daha fazla kâr elde etti.

Binance’ın bu kadar destek almasının sebebi, BNB işlemlerinde indirim sağlamasıdır. Binance kullanıcıları BNB işlemlerinde ilk sene %50, ikinci sene %25, üçüncü sene %12.5, dördüncü sene de ise %6.75 şeklinde indirimler sağlamaktadır. Bu şekilde BNB’ye teşvik sağlanmış oluyor.

binance nedir

Binance coin sayısı 200 milyon olarak belirlendi. Bu coinlerin yarısı ICO’da satıldı, %40 kadarı Binance kendi elinde tutuyor geriye kalan %10 ise melek yatırımcıların elindedir. Binance’a bir çok büyük yatırımcı da hızlı bir şekilde yatırımda bulunmuştu, hatta bu kişilerin arasında Bitcoin.com’un CEO’su da bulunmaktadır.

Piyasa değeri 1.1 milyar dolardan daha fazladır, günlük ortalama 28 milyon dolar kadar işlem yapılmaktadır. Piyasa da dolaşan 95 milyon BNB bulunmaktadır ve toplam ulaşılabilecek miktar ise yaklaşık 192.5 milyar adettir.

Binance Coin (BNB) Özellikleri, Ne İşe Yarar?

Binance coin’in Ethereum Blockchain tabanlı olduğunu belirtmiştik. Oluşturan ekip tarafından belirlenen whitepaper’a göre piyasada aynı anda işlem görecek miktarın 200 milyon kadardı ve amacı ise bu coin ile ödeme yaparak işlem ücretlerinde indirim yapmaktadır.

İşlem görmeye 11 cent olarak başladı ve kararlı bir şekilde değer kazanmaya başladı. Bu artış sonrasında yatırımcılar Binance coin’e yönelmeye başladılar. En başta yatırım yapan kişileri çok sevindiren Binance coin 12 Aralık tarihinde, 25 dolar seviyelerine yaklaşmıştır ve şu an ki değeri 12 dolar seviyelerindedir.

binance nedir

Bunun yanında temel özelliklerini sıralamak gerekirse;

  • Siber saldırılara karşı korumalı.
  • Kullanıcıya sağlanan indirimler.
  • 8 milyon kullanıcı.
  • Gelişmiş teknolojiye sahiptir.

Binance Coin (BNB) Madenciliği – Mining İşlemleri 

Bildiğiniz gibi bazı coinlerin madenciliği yapılabilirken bazılarında madencilik yapmak mümkün değildir. Örneğin; her ne kadar zor olsa da Bitcoin madenciliği yapılan bilen coinlerden bir tanesidir. Bu başlık altında Binance coinin madenciliği destekleyip desteklemediğini konuşacağız.

Binance coin madencilik desteği vermeyen coinlerdendir. Binance coin 200 milyon civarlarında ulaşabilecek bir coindir. Bu coinlerin yarısı ICO başladığında satın alınmıştı,%40 kadarı da Binance’ın elinde tutulmaktadır. Geriye kalan kısım ise melek yatırımcılara aittir.

Binance (BNB) Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Günümüzde kripto paralar için birçok borsa mevcuttur, herhangi bir kripto paraya yatırım yapmaya karar verdikten sonra, hangi borsaların destek verdiğini incelemeniz gerekmektedir. Her borsa da kripto paraların tamamı yer almayabilir. Yabancı borsaların yanında da yerli borsalar da mevcuttur. Yatırımlarınızı yerli borsalarda da yapma imkanı bulabilirsiniz.

BNB’yi destekleyen yabancı borsalar;

  • Binance
  • Bancor Network
  • Gate.io
  • FCoin

marketlerinde bulabilirsiniz. Bunun yanında eğer yerli borsa tercih etmek isterseniz bu pek mümkün değildir, BNB destekleyen yerli bir borsa bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here