Bir Yazılımcı, Bitcoin ile Kola Alınabilecek Bir Otomat Tasarladı!

0
713

Brezilya’da yaşayan bir yazılımcı, Lightning Network ile Bitcoin ile ödeme kabul eden otomat geliştirdi.

Bitcoin Ödemesi Alan Otomat

Ricardo Reis ismine sahip yazılımcı, 2 Ekim’de Medium platformundan paylaştığı gönderisinde, yeni buluşundan ve bunu yapmak için gereken malzemelerden bahsetti. Uygulamalı programcılık teknikleri ve otomat donanımının yanı sıra, bunların yanından Lightning Network altyapısını da kullandı. Lightning teknolojisinin kullanılmasında temel sebep tahmin edilebileceği gibi, daha hızlı ve daha ucuz Bitcoin işlemleri gerçekleştirmek.

Reis, Medium gönderisinde projesinden bahsetti. Kola otomatının yazılım ile donanım araçları arasında bir bağlantı kurabildiğini söyledi. Cihazın donanımı hakkında bahsetmek gerekirse, mikrodenetleyici olarak Raspberry Pi 3 B modeli kullanılmış, 7 inç boyutunda Raspberry Pi ekranı tercih edilmiş. Ek olarak RS 385 koduna sahip su pompası ve H köprülü L298N motor sürücü kullanılmış.

Yazılım ve web kısmında ise Raspberry Pi için Linux Raspbian, Apache Serve + Raspberry Pi PHP’si, Wiring Pi (GPIO arayüzü) ve ödeme yöntemi olarak da BTCPAY kullanılmış.Bunlarla beraber web soket ve HTML problemleri için PUSHER, PHP, Javascript e jQuery kullanmak tercih edilmiş.

Reis paylaşımında BTCPAY platformunda  bir ödeme tuşu yarattığını ve bu buton sayesinde Lightning Network‘ün bir QR kodu oluşturduğunu ve ödeme işlemini gerçekleştirmek için de doğrudan QR kodun kullanıldığını belirtiyor. Yukarıdaki videodan da anlaşılacağı gibi yapılan işlem oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here