Bitcoin 10 Yaşına Girdi! Geçmişte Neler Yaşandı ?

0
782

Kripto para birimlerinin ilki olan Bitcoin 31 ekim 2018 tarihinde ortaya çıkmıştı. Bitcoin hayatımıza gireli 10 sene geçti. Kurucusu Satoshi Nakamoto takma adına sahip olan bundan on sene önce 9 sayfa uzunluğunda, akademik kurallara göre yazılmış ‘Bitcoin: Eşler ARası Elektronik Nakit Sistemi‘ adındaki bildiriden sonra, finans sektöründe çok şey değişti. İlk trade işlemi Satoshi ile Hal Finney isimli geliştirici arasında gerçekleştirildi. Bir kesim 2014 senesinde vefat eden Finney’in Satoshi olabileceğini düşünüyor.

Bitcoin’in 20 bin dolar gibi büyük rakamlara ulaştığını ve zamanında bir dolar değerinde bile olmadığını düşünürsek, 10 sene içerisinde aşırı derecede değerlenmiş olduğunu söylemek yanlış olmaz. On sene içerisinde Bitcoin’de çok fazla değişiklik ve yaşanmış olaylar olsa da 22 Mayıs tarihinde Laszlo Hanyecz isimli yatırımcının 2 pizzaya 10 bin Bitcoin ödediği unutulamıyor. 

bitcoin 10 yaşındaBu olayın ardından 2013 senesi yani Bitcoin’in popülerliği yakaladığı sene geliyor. Özellikle 2013 senesinde Bitcoin’de ani bir artış yaşanmıştı ve 100 dolar seviyelerinden bin dolara kadar yükselmişti. Sonrasında tekrardan düşmüş olsa da bu ani değerlenme tüm medyanın ilgi odağı olmuştu.

2013 senesinden sonra 2017 senesi tam anlamıyla dönüm noktası oldu. Bitcoin artık tüm dünyanın ilgi odağı olmuştu. Bill Gates’den devlet başkanlarına hatta Afrika ülkelerine kadar herkes Bitcoin ve blockchabin hakkında konuşmaya başlamıştı. Bildiğiniz gibi 2017 senesinin sonlarına doğru Bitcoin 20 bin dolar seviyelerine geldi ve daha sonra düşüş yaşadı. Düşüşten sonra herkes Bitcoin ‘balonunun’ patladığını düşündü. Ancak ünlü kripto para yatırımcıları Bitcoin’in istikrarının aynen sürdüğünü ifade ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here