Bitcoin Ağında Tıkanıklık Seviyesi %95 Oranında!

0
591

Kripto piyasasında ki pek çok kişi, ayı piyasalarına ve boğalara odaklanmışken, kimse Bitcoin ağındaki blokların %95 oranında tıkandığının farkına varmadı. Ekim ayı içerisinde, %95 oranında tıkanıklık oranına ulaştı ve bu oran oldukça kritik. Buna rağmen işlem ücretlerine bir etki de bulunmadı. Şu anlık işlem ücretleri hala 0.1 dolar seviyelerinde dolaşıyor, bu rakam şu anki durum için oldukça iyi haber.

Kripto para analisti olan Willy Woo, iki farklı tıkanıklık senaryosu için, Twitter üzerinden işlem ücretlerini kıyaslayan grafik yayınladı. Yayınlanan grafiklerden ilki 2017 senesinden Bitcoin ağ tıkanıklığının %85 oranında olduğu ve işlem ücretlerinin 25 dolar seviyelerine çıktığı zamandan. İkinci senaryo ise şu an içerisinde bulunduğumuz Ekim 2018 tarihinden ve şimdilik işlem ücreti 0.10 dolar seviyesinde. Tıkanıklık seviyesi bu kadar yüksekken, işlem ücretlerinin düşük seviyede kalması oldukça ilginç.

Bitcoin ağının tıkanıklık seviyesinin bu kadar yüksek olması bir bakıma iyiyken bir bakıma kötü. Her bir blok ortalama 1mb gibi küçük bir boyuta sahip olsa da ortalama olarak 500 işlem gerçekleştirebilmekte. BTC hacmi arttıkça, BTC ağı da tıkanıyor ve Bitcoin işlemleri yavaşlıyor. Tıkanıklık ve fazla işlem sayısı da, madencilerin işlemleri onaylaması için daha fazla ücret talep etmesine yol açıyor. 2017 senesinin sonunda kripto para sektörünün zirve yapmasının sebebi aslında boğaların gelmesine borçluydu.

Tıkanıklık bu kadar artmışken, işlem ücretlerinin hala düşük kalabilme sebebi olarak Lightning Network ve SegWit protokolü gösteriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here