Bitcoin Cash 500 Günü Geride Bıraktı! Neler Oldu

0
618

Bilindiği gibi Bitcoin Cash, Bitcoin forkuyla ortaya çıkmıştı. Bugün Bitcoin Cash ortaya çıkalı tam tamına 500 gün oldu. Analistlerin düşüncelerine göre büyük umutlarla ve pazarlama hamleleriyle ortaya çıkan Bitcoin Cash iyi bir alt koni olmaktan öteye gidemedi.

İlk çıktığı zaman 8 MB blok kapasitesi sunan ve daha bir çok söz ile ortaya çıkmıştı. 500 günün ardına bakılırsa, bu sözlerin büyük bir kısmı tutulmamış gibi görünüyor.

Coinmetrics’in sunduğu verilere göre Bitcoin Cash hem sahip olduğu kullanıcı sayısı, hem madenci sayısı, hem de birim fiyat olarak Bitcoin’in geçemedi.Bununla beraber bunların hepsinde de geri kaldı.

bitcoincash

Bitcoin’den hard fork olan Bitcoin Cash’in en büyük sebebi 1 MB boyuta sahip olan  bloklardı. BitcoinCash blok boyutlarını 8 MB’a çıkartarak çok daha başarılı ve hızlı para transferi sunuyordu ancak bunu gerçekleştiremedi.

En önemli özelliği olarak 8 MB’lık blokları gösterilen Bitcoin Cash’in bu durumda olması oldukça ilginç. Yine Coinmetrics’e göre Bitcoin Cash ilk ortaya çıktığı zamandan beri blok ortalaması olarak 171 KB boyutu yakalayabildi.

Ortalama bir hesaplamaya göre başta vaat edilen 8 MB’a oranla 47 kat daha küçük bir oran. Bu dönemde Bitcoin’in ortalama olarak blok boyutu ise 934 KB olarak görüldü. Bu verilere bakılırsa, Bitcoin’den daha büyük blok boyutları vaadiyle bölünen Bitcoin Cash yaşanan 500 günün ardından başarıyı yakalayamadı hatta son verilerin gösterdiği gibi Bitcoin’in çok gerisinde kaldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here