Bitcoin Diamond (BCD) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
1462

Bilindiği gibi Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold, Bitcoin’in çatallanması (hard fork) ile meydana gelmişlerdir. Sonradan bu kervana katılan kripto paralardan bir tanesi de Bitcoin Diamond’dır. Bitcoin Diamond Bitcoin’in  495866. bloğunda ortaya çıkan hard fork bir kripto para birimidir. Team EVEY ve Team 007 isimli iki madencilik ekibinin liderliğiyle ortaya çıkmıştır. Asıl amacı, Bitcoin’in işlem ücretlerine ve işlem sürelerine çözüm bulmaktır.

BCD kullanıcılarına, hızlı işlemler ve güvenilir bir platform sunuyor ve Bitcoin’in eksiklerini kapatmaya çalışıyor. Piyasaya Bitcoin’in 10 katı kadar sürülecek olan platformda, yüksek coin miktarı sayesinde işlem ücretlerini düşük tutması umuluyor.

bitcoin diamond nedir

BCD’yi destekleyen kişiler bulunmaktadır. En büyük borsalardan biri olan Binance, Bitcoin Diamond’a yer vereceğini açıklamıştı ve Bitcoin’i olanlara 10 katı kadar Bitcoin Diamond vereceğini resmi olarak belirtmişti.

Piyasada BCD nin değeri 341 milyon dolardan fazladır, günlük ortalama 6 milyon dolar işlem görmektedir. Piyasa da dolaşan coin sayısı ise 153 milyondan fazladır ve bu rakam en fazla 210 milyon olabilir.

Bitcoin Diamond (BCD) Özellikleri, Ne İşe Yarar?

BCD’nin Bitcoinden farkı token sayısı 210 milyon olarak belirlenmiştir. 210 milyondan 170 milyon kadarı BTC sahiplerine 1:10 oranında (1 BTC=10 BCD) dağıtıldı. Geriye kalan 40 milyon token da topluluk içi ödüller olarak ve madencilik ödülleri olarak dağıtılacaktır.

BCD geliştiricilerine göre Bitcoin 9 senedir geliştirilmesine rağmen işlem ücretleri oldukça yüksektir. Diğer taraftan BTC’ye olan talep yüzünden, yoğunluk olmaktadır. Bu yüzden işlem onay süreleri de yavaş işlemektedir. BCD bu durumlara çözüm getirmek için yola koyulmuştur.

BCD kendisine BTC’yi rakip olarak görmekten ziyade, Lightning Network kullanarak günlük hayatta kullanılması hedefleniyor. Ayrıca BCD, Segwit ile de uyumlu bir kripto paradır. Segwit sayesinde blokların taşıyabileceği verileri sadece işlem verisi olmasını sağlayacak. Bu sayede depolama problemlerinin de aşılması hedefleniyor.

bitcoin diamond nedir

Kısaca özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

 • Güvenilirdir.
 • İşlem ücretleri ucuzdur.
 • 210 milyon adet tokena ulaşabilir.
 • Bitcoin’in forkudur.

Bitcoin Gold (BCD) Madenciliği – Mining İşlemleri

Günümüzde, her coinin madenciliği yapılamamaktadır. Bazı kripto paralar madenciliği desteklerken, bazıları desteklememektedir. Bu başlık altında sizlere Bitcoin Gold’un madenciliği destekleyip desteklemediğini ve madencilik yollarından bahsedeceğiz.

Bitcoin Gold’da madencilik yapmak mümkündür. Bitcoin Gold madenciliğine karar verdiyseniz donanımınızı hazırlamanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra ödeyeceğiniz elektrik faturasını da düşünmeniz gerek. Bazı madencilik hesaplama programları kullanarak, ortalama kazancınızı hesaplamanız gerekmektedir. Madencilik yapmak için iki yolunuz bulunmaktadır, bunlardan ilki bireysel madencilik yapabilirsiniz, ikincisi ise maden havuzlarına dahil olabilirsiniz.

Bitcoin Gold (BCD) Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok kripto borsası bulunmaktadır. Gün geçtikçe kripto paralara olan talep artıyor ve piyasaya birçok borsa çıkıyor. Kripto para işlemlerini gerçekleştirmek için borsaları kullanmanız gerekmektedir. Her borsa da bütün kripto paraları bulmak mümkün olmayabilir. Yatırım yapmak istediğiniz kripto parayı belirledikten sonra hangi borsaların desteklediğini de araştırmanız gerekir. Bunun yanında birçok yabancı borsa olması gibi, yerli borsalar da bulunmaktadır.

Bitcoin Diamond destekleyen yabancı borsalar;

 • Binance
 • Huobi
 • Gate.io
 • Indodax
 • OKEx
 • QBTC
 • Exrates

Ne yazık ki BCD destekleyen yerli borsa mevcut değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here