Bitcoin Düşüş Yaşamasına Rağmen Mayıs Ayından Beri Madenci Sayısı İki Kat Arttı

0
845

Tom Lee tarafından yönetilen Wall Street tabanlı bir yatırım firması olan Fundstrat, Bitcoin’in hashrate oranında Mayıs ayından bu yana iki kat artış olduğunu belirtti.

Fundstrat’da analist olarak görev alan Sam Doctor, bu konu hakkında şunları belirtti:

BTC piyasasının bu halde olmasına rağmen, hasrate oranında Mayıs’tan itibaren iki kat artış yaşandı ve zorluk 57 EH/s seviyesine yükseldi. 

Madenci sayısında artış yaşanıyor

Şubat ayından beri kripto para piyasası %80 kadar bir düşüş yaşadı ve bu düşüşle beraber bir zamanların en popüler ekonomik balonu olan dot-com’un %78’lik değer kaybını geçmiş oldu.

Bitcoin’deki madenciliğin zorluğu, ağdaki hashrate oranıyla belirleniyor. Eğer daha az kişi Bitcoin madenciliği yapıyor olsaydı, o zaman zorluk seviyesi de daha az olurdu. Ancak son zamanlarda ağa çok sayıda madenci geldiği için hashrate oranı da artmış oluyor. Dolayısıyla, zorluk seviyesi de artıyor.

ethereum yeni asıc

Hashrate oranı arttıkça madencilerin yeni bir blok bulma süreleri de artıyor. Hâl böyle olunca, madencilerin elde ettikleri gelir düşmeye başlıyor. Bitcoin’in bir blok başına verdiği ödül her dört senede bir değişiyor, bu yüzden BTC madenciliğindeki kazanılan gelir tutarsızlığı piyasadaki volatilite yüzünden bu kadar yüksek çıkıyor.

Eğer ki blok ödülünde bir değişiklik yaşanmasaydı ancak zorluk devam etseydi, madencilerin masraflarını karşılayabilmeleri için daha az BTC kazmak yeterli olabilirdi.

Ancak Bitcoin hashrate oranı geçtiğimiz son 5 aydan itibaren iki katına çıktı, buna rağmen Bitcoin piyasası bu durumdan hiç etkilenmedi. Bu durumda, madencilerin her ne kadar kârı az olsa da inatla madencilik kaynaklarını genişletmek istediği anlamına geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here