Bitcoin Gönderim Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

0
1429

Satış yaparken acele etmeniz gereken durumlarda Bitcoin işlem ücretleri nasıl hesaplanır?

Bitcoin ya da herhangi bir kripto para birimini bir yerden bir yere göndermek istiyorsanız işi bilmeniz gerekir. Eğer ne yapacağınızı biliyorsanız çok kolay bir şekilde gönderim işlemi gerçekleştirebilirsiniz ama bilmiyorsanız sizi bir hayli yoracak bir işlem olacaktır. Buna rağmen, eskiye nazaran Bitcoin gönderim işlemi daha kolay bir hale gelmiştir. Yine de işlem ücreti hesaplama kısmı biraz zorluk yaratabilir.bitcoin işlem ücreti

Bitcoin göndermek istiyorsanız ağdaki madencilere bir ücret ödemeniz gerekecektir. Bu madencilerin sayısı her gün on binleri bulmaktadır ve gönderilen tokenların güvenliğini sağlamak için çalışırlar. Bitcoin’in ilk zamanlarında değeri 10 ile 20 dolar arasındaydı. Bu zamanlarda kimse gönderim ücretlerine takılmıyordu çünkü, yok denecek kadar az bir miktardı. Bu yüzden Satoshi Dice gibi siteler çok prim yapmıştı. Bu siteler çok küçük miktarlardaki BTC transferleri için neredeyse ücret almıyordu ve bu ağdaki bütün kişilerin işine geliyordu.

Gönderim ücreti nereye gidiyor?

Yukarıda belirttiğimiz gibi gönderim ücretleri madencilere paylaştırılıyor. Bunun karşılığında madenciler, gönderimleri onaylıyor ve güvenliğini sağlıyor. Şu an da bir blok gönderimi için madenciler toplam 12.5 BTC ödül alıyor.

Bir madenci gönderileri onaylarken bazı kriterleri göz önünde bulunduruyor. Örneğin, bir madenci sizin işleminizi onaylaması için 1 birim enerji harcayacak olsun. Aynı zamanda başka birinin de işlem gerçekleştirdiğini ve bu onaylamanın iki birim enerji gerektirdiğini düşünelim. Bu sırada madenciler kar/zarar hesabı yaparak önce bir birim gerektiren işlemi onaylayacaklardır. Çünkü siz madenciye daha fazla kâr getiriyor olacaksınız. Bu yüzden sizin işleminiz daha kısa sürede gerçekleşecektir. Burada ki ‘kısa süre-uzun süre’ kavramına açıklık getirmek gerekirse, kısa süre 5-10 dakika sürede gerçekleşen işlemlerdir, uzun süre ise 10-30 dakika arasında sürer. İşte tam bu anda işlemi hızlı bir şekilde gerkçekleştirmeniz gerekiyorsa, madencilere daha fazla ücret ödemeniz gerekiyor. Bu sayede madenciler sizin işleminize öncelik tanıyacaktır.

Gönderim ücretleri neden sürekli artıyor?

bitcoin işlem ücreti

Bitcoin’in fiyatı arttıkça işlem ücretlerinin maliyeti de artmaktadır. Tabi burada her ne kadar ikisinin artışı paralel ilerlese de bir doğru orantı kurmak doğru olmayacaktır. Çünkü, işlem ücretini sadece Bitcoin’in fiyatı değil, başka faktörlerde belirleyebilir. Neyse ki düşük işlem ücreti ödemek mümkün. Aksi halde bir kafede kim kahvesinin ücretini Bitcoin ile ödemek ister ki?

Eğer aceleniz yok ise ortlama 1 dolar ile gönderim gerçekleştirmeniz mümkün. Fakat hızlı ve yüksek bir miktarda gönderim yapacaksanız, biraz tuzlu olacaktır.

Eğer Google’a Bitcoin işlem ücreti nasıl hesaplanır gibi cümleler yazarak arama yaparsanız karşınıza, anlaması güç ve karmaşık formüller çıkacaktır. Eğer bu formülleri çözmeye kalkışırsanız ve akademik bilgide bir matematiğiniz yoksa aklınızda bir sürü soru işareti kalacaktır. Bu yüzden bu formülleri çözmeye çalışmak yüksek ihtimalle sadece zaman kaybı olacaktır.

bitcoin işlem ücreti

Günümüzde bazı cüzdanlar ve borsalar bu hesapları yapabiliyor. Ama bu cüzdanların ve borsaların yaygın olduğunu söylemek oldukça zor olacaktır. Çünkü her cüzdanın ve borsanın kendine ait bir alt yapısı vardır ve çoğu bu işlem ücretlerini sizin hesaplamanızı ister.

Buna göre, sıradan birisi işlem ücretlerini nasıl hesaplayacak? Burada da yardımımıza işlem ücreti hesaplama siteleri koşuyor. Bu siteler sayesinde matematiksel işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmayacaktır. Dilerseniz bu sitelerden bahsedelim.

Estimatefee.com

Oldukça sade bir arayüze sahip olan bu siteden, Bitcoin gönderim işlem ücretlerinizi Satoshi veya dolar cinsinden hesaplayabilirsiniz. Kullanımı ise oldukça basittir.

Bitcoinfees.info

Bu web sitesinde yavaş/orta/hızlı süreli gönderileri çok detaya girmeden hesaplamanıza yardımcı oluyor.

Bitcoinfees.earn.com

Bu web sitesi ise, işlem masrafınızı Satoshi cinsinden hesaplıyor. Eğer Satoshi birimine aşina değilseniz satoshitobitcoin.co sitesinden dolar karşılığını öğrenebilirsiniz.

Tabi ki, kripto para dünyasına yatırım yapan kişilerin, işlem ücretlerini bu kadar karmaşık şekilde hesaplaması bir sorun ancak bu sorunun sebebi yukarıda bahsettiğimiz etmenlerdir. Temel sorun ise kar/zarar oranıdır.

Eğer Bitcoin işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız sistemin yoğun olmadığı zamanları yakalamaya çalışın. Bu sayede fazladan ücret ödemezsiniz. Piyasa hakkında derin bir bilgiye sahip değilseniz de belirttiğimiz sitelerden yaklaşık olarak işlem ücretini hesaplayabilmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here