Bitcoin ile Bitcoin Cash Arasındaki Farklar Nelerdir?

0
764

Çok uzun bir zaman önce, bazı akıllı insanlar Bitcoin‘i icat ettiler. Başlangıçta, yeni para birimi hakkında heyecanlanan sadece birkaç meraklı vardı, ama çok yakında insanlar potansiyeli fark etmeye başladılar. Yani, madencilerin ve bitcoinleri tutan, onunla ödeme yapanların sayısı katlanarak büyüdü.

Bu harika bir şey, yalnız bir sorun dışında: Bitcoin işlem hızları çok yavaş, saniyede sadece 7 işlem yapabiliyor. Karşılaştırma olarak, Visa saniyede yaklaşık 24.000 işlem gerçekleştirir. 2017 yılında, işlenecek çok fazla işlem olduğu ve Bitcoin’in daha fazla ölçeklenmesine izin vermek için bazı reformların gerekli olduğu açıktı.

Peki, neden işlem hacmi artırılamaz?Bitcoin vs BitcoinCash

Bu gayet mantıklı bir soru. Başlangıçta, Bitcoin’in Blocksize sınırı 1MB’ydı (bugün 2MB). Peki, neden daha büyük bir sayı yapamazlar, örneğin 820,100MB?

Bunun cevabı yoğun bir trafik metaforu kullanılarak açıklanabilir. Örneğin, yoğun bir trafik sorunumuz olduğunu, bu nedenle hız sınırını saatte 200 kmh olarak değiştirmeye karar verdik. Ne olacak? Her şeyden önce, bir güvenlik sorunu olacaktır, çünkü bu hızda çarpışma ve yaralanma olasılığı artar. Ancak, potansiyel olarak daha büyük bir sorun, artık eski ve küçük araçların karayolları için uygun olmayacağı, çünkü yeterince hızlı hareket edemeyeceklerdir. Dolayısıyla otoyol, büyük güçlü arabalarla dolu büyük insanlarla dolu olacak ve düzenli bir sürücü, evde kalmak ya da olmak istedikleri yere gitmek için daha yavaş yollar alacak.

Limitin artmasıyla tam olarak bu yaşanacaktır. Daha fazla blok = her işlem için işlem yapılacak daha fazla veri. Bu nedenle küçük düğümler bu artan verileri işleyemeyecek ve ademi merkeziyetçilik kaçınılmaz hale gelecektir.

Ancak daha fazla işlem için hala bir ihtiyaç var – çözüm nedir?

İşlem konusu, Bitcoin topluluğunu iki gruba ayırdı. Bir grup, Bitcoin’in hiçbir zaman bir “kahve” ödeme çözümü olarak tasarlanmadığını belirtirken, diğer bir grup aksini iddia ediyor. Her iki grup da pes etmeye hazır olmadığından, Ağustos 2017’de Bitcoin, Bitcoin Cash adında yeni bir Bitcoin sürümü yaratan “Hard Fork” adlı bir işlem kullanılarak ikiye ayrıldı. Bitcoin Cash aynı kodları baz alıyor fakat blok boyutları 8MB ile sınırlı. Bu artırılmış sınır, günde iki milyon civarında işlem yapılmasına imkan sağlıyor.

Bitcoin vs BitcoinCash

Cüzdanınızdaki Bitcoin ve Bitcoin Cash

Tamam, çift boşanmış ama çocukları kim koruyor? Çatapattan önce Bitcoin’i olan insanlara ne oldu? Sorunu çözmenin en kolay yolu cüzdanları klonlamaktı. Son mayınlı blok, çataldan önce, 478558 idi. Yani, bu bloktan önce herhangi bir Bitcoin varsa, çataldan sonra Bitcoin Cash’de aynı miktarda olacaksınız. Keşke aynı şeyi çocuklarla yapabilseydik. Sadece 2 yerine 4 çocuğun olduğunu hayal edin. Gerçek oğlunuzun kim olduğundan emin değilsiniz. Okul, arkadaş, aile hakkında ne dersiniz? Kabus gibi geliyor. Bitcoin dünyasında bu kabus “Tekrar Saldırı” olarak bilinen şeyde gerçekleşti.

Gördüğünüz gibi, her bir kişi bölünmeden sonra iki cüzdanda aynı Özel anahtarla aynı bitcoin’e sahip. Bu, bir işlem yaptığınızda, kişilerin başka bir para birimindeki bir işlem için özel anahtarı kullanabileceği anlamına gelir. Sadece bir cüzdandan ödeme yapmak yerine, aynı tutar ikinciden de düşecektir.

Mesela iki daireniz olsun, birine hırsız girdiyse ve bunlardan birinde bir dizüstü bilgisayar alıyorsa, aynı dizüstü bilgisayarı başka bir daireden de alabilir.

Öyleyse herşeyden iki tane mi var?

Bitcoin vs BitcoinCash

Aslında, miktar arttıkça, para biriminin toplam değerini otomatik olarak düşürür, böylece kimse aslında çatalın kendisinden daha zengin hale gelmez. Bir başka popüler soru: ikisi birbiriyle değiştirilebilir mi? Cevap hayır, Şimdi tamamen ayrı ve birbirinden bağımsız olarak çalışabiliyorlar.

Farklılıklar Neler?

Yani, daha önceden daha az kafa karıştırıcı olmadığını söyleyebiliriz, Bitcoin, Ripple, Ethereum ve diğerleri arasından seçim yapmamız gerekirken şimdi iki Bitcoin arasından seçim yapmamız gerekiyor. Hangisi daha iyi? Aslında, her para birimi kendi artıları ve eksileri ile, sadece farklıdır. Aşağıdakilerden bazılarını inceleyelim.

1. Yeni İsim

Tabii ki ismin kendisi. İçindeki kelime nakit, tesadüfi değildir – yaratıcılar, para biriminin geleceğinin yeni bir nakit para haline geleceğini düşünüyorlar.

2. Avantaj / dezavantajı

+ Daha büyük Blocksize sınırı (8MB). Sonuç olarak – daha ucuz işlemler için daha fazla işlem yapılabilir.

– Bitcoin’in çok fazla maden havuzu var, bu yüzden hiç kimse yeterince güçlü değil ve tek bir madenci %51 çoğunluğa sahip olduğu bir durumu tamamen imkansız kılıyor.

Bitcoin Cash, tam tersine, oldukça merkezileşmiştir. Şu anda birlikte %51’inden fazlasını yapan 3 maden havuzumuz var. Bu tehlikeli bir durum olabilir, çünkü para biriminin geleceği bu üçe çok bağımlı hale gelir.

Bitcoin vs BitcoinCash

3. Teknik fark

Bitcoin Cash, bu açıkların kapatılması ve yeni paranın herkes için daha güvenli hale getirilmesi için zayıflıklarının farkındadır ve koruma düzenlemeleri eklemiştir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

Yeniden Oynat ve Wipeout Koruması: Bitcoin Cash, bir Bitcoin kullanımına göre farklı bir karma algoritma kullanır. Yani, iki zincir arasındaki tekrar artık mümkün değil.

Zincirde ölçeklenebilirlik: Bitcoin Cash’in teknolojisi, blok sayısında artışa izin verir. Şu anda 8MB ve daha fazla artış mümkündür.

Yeni işlem imzaları: Bitcoin Cash, Bitcoin’den ayrıldığını doğrulamak için farklı bir işlem imzasına sahiptir.

Acil Zorluk Ayarı (EDA): Madencilerin sayısında dramatik değişiklikler olması durumunda normal zincir çalışmasını sağlayan yeni bir algoritma bir bütün olarak para birimine ilave istikrar sağlar.

BCH fiyatını etkileyen faktörler nelerdir ve Kasım ayında neden artmıştır?

Bitcoin Cash Ağustos 2017’de açıklandı. Ancak roket zıplama aynı yılın Kasım ayında gerçekleşti. 12 Kasım’da fiyat iki günde arttı ve Bitcoin Cash, Bitcoin’in arkasında ikinci sırada yer aldı.

Bitcoin vs BitcoinCash

Peki bu yükseliş hangi sebeplerden oldu?

  • Bitcoin gerçekten kötü bir hafta sonu geçirdi. Düşürülmüş karma gücü nedeniyle ağda yaklaşık 10000 işlem gerçekleşmiştir. Sonuç olarak, alıcılar Bitcoin Cash’i satın aldı.
  • Bitcoin Cash, Bitcoin’in acı çekmiş olduğu bilinen hız sorunlarına bir çözüm olarak geldi ve Bitcoin’in SegWit2X’ten daha iyi bir çözüm önerdi. Bugün bir ölçekleme çözümü sunan tek bir teknolojidir – bu bir katil özelliktir.
  • Orijinal Bitcoin’in sahip olmadığı bir diğer özellik ise EDA algoritmasıdır – bu da yüksek fiyat dönemlerinde ağı daha kararlı hale getirir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here