Bitcoin ile Yeni Ödeme Yöntemi: Lightning + NFC

0
880

Bitcoin ile yapacağınız işlemlerin saniyenin milyonda birinde gerçekleştiğini düşünün. Şimdi de bir komut satırını gözünüzün önüne getirin.

Bu ikili, Bitcoin’in günümüzdeki en iyi ölçeklendirme çözümü Lightning Network’ün ve şu an ki tasarımın en güncel hali. Böylesi bir durum her ne kadar kötü dursa da, ödeme sistemlerinde kolaylık sağlayacak. Son zamanlarda geliştirilen yazılımlarla neredeyse gelecekte ışık hızında işlemler gerçekleşebilecek.

Geliştirilen yeni teknolojiler, touch veya NFC özelliğiyle, bir kişinin akıllı telefonunun, ödeme yapılacak cihaza 2.5 cm yakınında tutarak işlemini gerçekleştirebilecek. Aslına bakılırsa, bu yeni bir teknoloji değil. Asya ve Avrupa ülkelerinde bazı bankalar ve kredi kartlarında gömülü olan çipleri ile temassız ödeme gerçekleştirebiliyor. Yalnız ABD NFC teknolojisinde diğer ülkelere göre çok daha geri kaldı ancak Bitcoin ile gelen bu özellik sayesinde doğru kişilere ulaşılabilir.

nfc ile ödeme

Igor Cota adında bir yazılımcının sunduğu, Lightning teknolojisi ile NFC teknolojisinin birleşmesi kulağa oldukça hoş geliyor. Ayrıca Cota şu cümleleri de kayda geçti:

       “Ödemelerin Avrupa’da olduğu gibi temassız bir şekilde gerçekleşmesini istiyorum,              ödeme noktasına sadece dokunacaksınız ve işleminiz gerçekleşecek…”

Cota, sıradan bir bilgisayarı, sadece 29 dolar değerinde olan bir USB eklentisiyle, Lightning ödeme noktasına dönüştürmeyi düşünüyor. Bu konuda ilk yaptığı testlerde başarılı olduğunu da atlamamak gerekir.

QR kodların yerini alabilir

Cota’nın sunduğu bu teknolojisi teklifi, bu sistemin standartlaşması ve yazılımın nasıl çalışması gerektiğini de anlatan kuralları içeriyor.

nfc ile ödemeGünümüzde, birçok Bitcoin ödeme işlemi QR kodlar ile çalışıyor. QR kodlar; verilerin kodlanıp, daha sonra akıllı telefonların kamerasıyla taratarak ulaşılabilen, siyah beyaz pikselli resimlerdir. Presto isimli bir alet NFC’nin yanında QR’da desteklemektedir. Ancak Cota, NFC’nin daha iyi bir seçim olacağını düşünüyor. Çünkü, QR kodlar her zaman çok hassas olmayabilirler ve eğer veri büyük bir değer ise işlemin yapılması uzun sürecektir. Aynı zamanda, kripto para tüccarları QR kodlar için makbuz veya kupon gibi şeyler ekleyemeyecektir. Ancak bu NFC ile mümkün olabilir.

       “Ödeme terminalinden bir fiş almak oldukça hoş olacaktır. Bu fiş, ara toplam, genel             toplam, vergiler ve belki de dükkanın logosunun olduğu basitçe listelemiş olabilir.”

Cota’nın tasarladığı bu sistemle; tüketiciler harcama alışkanlıklarını daha detaylı görebilecek ve bu duruma göre mali durumlarını daha kontrollü bir şekilde idare edebilecek.

“BOLT” of Lightning

İlk olarak Cota, NFC uygulamasının tüm uygulamalarının birbiriyle uyumlu olarak çalışması yolunda, Lightning Network geliştiricilerinin kurduğu standartlara uyumlu olması gerekiyor.

Bu standartların adı ise ‘BLOTS’dur. Cota, NFC teknolojisinin BOLT 11‘e eklenmesi gerektiğini düşünüyor ve bir kişinin borcunun ne kadar olduğu belirtilen faturanın nasıl sunulması gerektiğini de açıklıyor. Starbucks’taki kredi kartı okuyucusu sistemine benzetilebilir, mesela, müşterinin kahve için 5$ borcunun olduğunu göstermesi gibi.

Şimdilik BOLT 11 sadece QR kodları için geçerli. Zaten Cota, veri göndermek için bir format olan Çok Amaçlı Internet Posta Eklentilerini (MIME) bir araya getirerek, kaba taslak bir standart oturtmuştu, ödeme yönteminin Lightning olduğunu gösteren bir NFC uygulama kimliği ve soket verilerini iletmek için basitçe bir protokol.

nfc ile ödeme

Bütün bunları bir araya getirmek zor değil, Cota, bu konuda bir standartın oluşturulmasının üstünde duruyor ve tüm NFC özellikli satış noktalarının, NFC tabanlı Lightning ödemesi kabul edebileceğini belirtiyor. Gelecek için piyasada ki büyük şirketlerin bu konuda yatırım yapması gerektiğini düşünüyor ve ekliyor;

        “Birlikte çalışabilirlik adına bazı standartlarda anlaşmış olsaydık harika olurdu.”

Yapılan tekliflerin çoğundan önemli geri dönüş alırken, Bitrefill Lightning geliştiricisi Justin Camarena bu konuya olumlu bakmıyor ve şunları belirtiyor;

        “Gelecek zamanda böyle bir ödeme sistemini kullanmak için çok uzun ve açık bir yol             var. Bununla birlikte, Lightning destekleyen bir satış noktası da bulunmuyor. Bu                 sebepten, bu teklifin daha zamanı var.”

Yine Cota projeyi geleceğe taşımak için, devam ediyor.

        “Presto uygulamasının tam hazır olmadığının farkındayım ancak üzerinde çalımalara              devam ediyorum. Şu an yapmaya çalıştığım şey NFC ile ödemenin çevrimdışı olma              durumunda bile geçerli olacak protokol.”

Cota, kafasında kurduğu bu projeyi tamamen bitirdiğinde, kullanıcılara yeni bir teklif sunmayı da düşünüyor.

‘Türkiye’de Bitcoin ile ödeme kabul eden yerler’ adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here