Bitcoin Madenci Donanımı Nasıl Kurulur? Çeşitleri Nelerdir?

0
925

Bitcoin madenciliği donanımının üç ana kategorisi vardır, bunların her biri pahalı ve güçlüdür. Bu makalemizde sizlere bunların her birinden bahsedeceğiz.

bitcoin madenciliği

Bitcoin’in mantığını ve madenciliği anlamanız için oldukça yeterli bir makale olacağını düşünüyoruz. Tabi ki bunun için teoriden pratiğe geçmeniz gerekiyor. Peki bitcoin madenciliği nasıl yapılır ve madencilikten para nasıl kazanılır? İlk yapmanız gereken şey donanımınıza karar vermenizdir burada düşünmeniz gereken iki şey vardır:

Karma oranı (hash rate)

Hash oranı, donanımınızın madencilik yaparken, saniye başına hesapladığı matematiksel işlemin sayısıdır. Karma hızlar megahashes, gigahashes ve terahashes saniyede ölçülür (MH/sn, GH/sn ve TH/sn.). Karma hızınız ne kadar yüksek olursa bir bloğu çözme ihtimaliniz de o kadar yüksek olacaktır. Bitcoin wiki’nin madencilik donanım karşılaştırma sayfasından, farklı donanımların kaba taslak hash oranlarına erişebilirsiniz.

Enerji tüketimi

bitcoin madenciliği

Tüm bu madencilik işlemleri sırasında, aşırı derece de elektrik tüketiminiz olacaktır. Bunun da size bir maliyeti olacaktır. Bu yüzden, donanımınızı seçerken tüketeceği elektriğin kaç Watt olduğunu bilmeniz faydanıza olacaktır. Eğer verimsiz ekipmanlar ile bu işe girerseniz, tüm paranızı elektriğe ödeyebilirsiniz bu durumda kâr etmeniz bir hayal olur.

Kullandığınız her bir watt için kaç hash oranına sahip olduğunuzu hesaplayın. Bunun için iki şeye ihtiyacınız vardır: Karma sayınızı watt sayınıza bölün.

Örneğin, 500 GH/sn cihazınız varsa ve 400 watt güç alıyorsanız, watt başına 1,25 GH/sn elde edersiniz. Elektrik faturanızı kontrol ederek ve internette basit bir elektrik fiyatı hesaplayıcısı kullanarak donanımınızın ne kadar elektrik harcadığını bulabilirsiniz.

Bitcoin madencilik donanımı

Bitcoin madencileri için üç ana donanım kategorisi vardır: GPU’lar, FPGA’lar ve ASIC’ler. Bunları aşağıda ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

  • CPU / GPU Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği donanımları arasında en zayıf olanı budur. Bilgisayarınızın kendisini kullanabilirsiniz. Teoride, bilgisayarınızın işlemcisini bitcoin madenciliği için kullanabilirsiniz fakat bu o kadar yavaş olacaktır ki, herhangi bir bloğu kazmanız mümkün değildir demek yanlış olmaz.

bitcoin madenciliği

Masaüstü bilgisayarınıza grafik kartı ekleyerek hash oranınızı arttırabilirsiniz. Bu kartlar yüksek matematik işlemleri gerektiren oyunlar için tasarlanmıştır, böylece üst düzey oyunlarda ihtiyaç duyulan tüm karmaşık işlemleri gerçekleştirebilir. Madencilikte ise özellikle SHA karma işlemlerinde, blokları çözmek için olukça iyidirler.

Grafik kartların iki ana markası vardır. AMD(ATI) ve Nvidia. Yüksek kalitedeki bir kart yüzlerce dolar olabilir ama işlemci madenciliğine göre çok mantıklıdırlar. Örnek olarak AMD HD5970 kartı size ortalama 800 MH/sn karma oranı sunarken, İşlemciniz 10 MH/s’den daha düşük bir orana sahip olacaktır.

Grafik kartlarının bir güzel tarafı da, bir çok seçenek sunabiliyor olmasıdır. Örneğin, grafik kartlarından oluşturduğunuz bir madencilik donanımıyla daha sonra farklı bir kripto madenciliği yapmanız mümkündür. Mesela Litecoin, bitcoinden farklı olarak scrypt algoritmasını kullanmaktadır. Daha sonradan başka para birimlerine geçiş yapmak isteyen bir madenci için CPU’lar ve GPU’lar dost olacaktır.

bitcoin madenciliği

Grafik kartı madenciliğin çoğu günümüzde ölmüştür. Bunun temel iki sebebi; piyasaya çıkan ASIC makineler ve bitcoin madenciliğinin gün geçtikçe zorlaşmasıdır. Eğer GPU donanımına karar verdiyseniz, güçlü bir PSU ve birden fazla grafik kartı destekleyen anakartlar seçmenizi tavsiye ederiz.

  • FPGA Bitcoin Madenciliği

bitcoin madenciliği

Programlanabilir kapı dizisi (Field Programmable Gate Array) olarak adlandırılan sistem tümleşik tasarlanmış bir devredir ve daha sonradan yapılandırılabilir. Bu, bir madencilik donanım üreticisinin çipleri hacim olarak satın almasını ve daha sonra bunları kendi ekipmanlarına yerleştirmeden önce bitcoin madenciliği için özelleştirmesini sağlar. Madencilik için özelleştirildiklerinden, CPU’lar ve GPU’lar üzerinde performans geliştirmeleri sunarlar. Tek uçlu FPGA’ların 750 Megahashes/sn civarında çalıştığı görülüyor. Ayrıca bir kutuda birden fazla yonga koymak elbette mümkündür.

  • ASIC Bitcoin Madencileri

kripto para

En güçlü donanım türü ASIC madencileridir. Uygulamaya Özgü Entegre Devreler (ASIC’ler) sadece madencilik yapmak için özel olarak tasarlanmıştır: Grafik kartlarıyla kurulmuş bir sisteme göre daha az enerji harcalar. Bu makineler, sadece madencilik için tasarlandıklarından üretim süreci zaman alır ve maliyetleri fazladır ama hızları oldukça etkileyicidir. Karma hızları yazma sırasında 5500 gigahashes/sn kadar çıkabilir. Üreticiler şimdiden gelecek için çok daha güçlü, 2 terhashes/sn hızında makineler vaat ediyor.

Madencilik kârı hesaplama

Donanımlarınızı satın almadan önce kâr oranınızı hesaplamanız faydanıza olacaktır. Bunun için internette kâr hesaplama programları bulabilirsiniz. Böylece tahmini olarak bir miktar kafanızda oluşmuş olacaktır. Bu hesaplama programlarına ekipman maliyeti, kar oranı, güç tüketimi ve mevcut bitcoin fiyatı gibi parametreleri girebilirsiniz ve bu sayede yatırımınızın ne kadar zamanda size geri döneceğini kestirebilirsiniz.

bitcoin madenciliği

Önemli parametrelerden bir tanesi de ağın zorluğudur. Bu hesaplama, işlem bloklarını çözmenin ne kadar zor olduğunu belirler ve ağ karma oranına göre değişir. ASIC cihazları piyasaya girdikten sonra zorluk seviyesi yükselmiştir. Yani; herhangi bir sebeple madenci sayısı artarsa zorluk seviyesi artabilir, bu nedenle hesaplama aracınızda bu değeri yüksek tutmanız daha gerçekçi bir sonuç ortaya koyabilir. Bu konu hakkında daha geniş bilgi almak için Madencilik Kârı Nasıl Hesaplanır? adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Maden havuzuna girmek 

Şimdi donanımınızı kurdunuz diyelim. Muhtemelen bu işe girmeden yeterli derecede araştırma yapmadıysanız, Federal Rezerv’in dolar basmasından daha fazla bitcoin kazacağınızı düşünmüşsünüzdür. Ne yazık ki durum böyle değil. Diğer madenciler ile çalışmadıkça işiniz epey zor olacaktır. Bu yüzden bir tavsiye olarak maden havuzlarına girebilirsiniz.

bitcoin madenciliği

Maden havuzlarında bir toplulukta herkes madencilik yapar. Daha sonra kazanılan ödül madencilerin katılımlarına oranlanarak, tüm madencilere paylaştırılır. Maden havuzlarının avantajı; tek başınıza madencilik yapmak oldukça zor olacaktır fakat maden havuzlarında bir bloğu kazmak daha hızlı olacaktır ama tabi ki kazanılan ödül diğer kişiler ile paylaşılacaktır. Maden havuzları hakkında daha fazla bilgi almak için Bitcoin Madencilik Havuzları Nedir ? Avantajları ve Dezavantajları adlı makalemize göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here