Bitcoin Nasıl Satılır?

0
827

Genellikle, bitcoin satın aldığınız yöntemlerin hemen hemen hepsi satış yapma imkanı da sağlar. Burda bahsedilen istisna, yurt dışında bulunan ATM’lerdir, bazıları bitcoin satışı yapabilirken, alma işlemi gerçekleştirmez.

bitcoin nasıl satılır

Tüm borsalar, satın aldığınız kadar satmanıza da imkan verir. Bitcoin’inizi satmak için seçtiğiniz döviz türüne bağlı olacaktır: ‘küçük yatırımcı, kurumsal müşteri veya tüccar?’ GDAX ve Gemini gibi bazı platformlar, kurumsal yatırımcılardan ve tüccarlardan büyük siparişler almayı hedefliyor.

Bireysel müşteriler, Coinbase, Kraken, Bitstamp, Poloniex vb. borsalarda bitcoin satabilirler. Her borsanın farklı bir arayüzü vardır ve bazıları güvenli depolama gibi hizmetler sunar. Bazıları, tüm işlemler için doğrulanmış bir tanımlama isterken, bazıları da küçük miktarlarda buna gerek duymaz.

Bunların yanı sıra, isterseniz, bitcoin’inizi nakit yerine başka kripto para birimlerine dönüştürebilirsiniz. ShapeShift gibi bazı borsalar, bu hizmete odaklanarak, bitcoin, ether, Litecoin, XRP, Dash ve diğerleri arasında geçiş yapmanızı imkan tanır.

yatırım tavsiyeleri

Başka bir alternatif de doğrudan satıştır. LocalBitcoins, BitQuick, Bittylicious ve BitBargain gibi platformlara bir satıcı olarak kayıt olabilirsiniz ve ilgilenen kişiler, fiyatınızı beğendikleri takdirde sizinle iletişime geçerler. İşlemler genellikle banka hesabınıza havale üzerinden gerçekleştirilir; bundan sonra belirtilen miktarda bitcoini söylenen adrese aktarmanız beklenir.

Ya da, bir bitcoin cüzdanı oluşturduktan sonra doğrudan çevrenizdeki arkadaşlarınıza ve ailenize satabilirsiniz. Siz sadece bitcoin yollayın, onlar size nakit göndersin. Bu sayede iki tarafta kârlı olacaktır.

Bu saydığımız borsaların yanında yerli borsalarımız da bulunmaktadır. Eğer bir yerli borsa tercih etmek isterseniz btcturk, sistemkoin, koinmarketi, koineks gibi borsalara yönelebilirsiniz.

Son olarak, kripto dünyası sadece burada bahsedilen borsalar ile sınırlı değildir, ufak bir araştırmayla daha fazlasına ulaşabilirsiniz. Bu sayede size göre en güvenilir borsayı bulabilirsiniz. Bu makale de bahsedilen borsalar bir tavsiye değildir, sadece bazıları ele alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here