Bitcoin Piyasasını Değiştirebilecek Kişiler: Balinalar

0
1118

Bitcoin piyasasını yeni öğrenen kişilerin sayısı her ne kadar az olsa da Bitcoin’in içinde, Bitcoin sahibi olan kişiler hala daha kısmen az sayıdalar. Bundan seneler önce, bitcoin’e yatırım yapan cesur, teknolojik yeniliklere açık kişiler şu an da Bitcoin piyasasının devi haline gelmiş durumda.

Bu kişilere bitcoin havuzunun balinaları diyebiliriz ve Bloomberg’e göre piyasada ki tüm bitcoin’in %40’ı sadece 1000 kişiye ait. Buna göre bu 1000 kişinin piyasa da ne kadar etkili bir rolü vardır? Kasıtlı veya kasıtsız, hepsi aynı anda Bitcoinlerini satarsa ne olur?

bitcoin balinalar

Bitcoin’i bozdurmak

Bitcoin’in yaşadığı en güncel düşüş 19 bin dolar seviyelerinden, 6500 dolara kadar düşmesiydi. Bu oldukça büyük bir düşüş ama hepimiz biliyoruz ki kripto para dünyasında böyle düşüşler çokta sıra dışı değil. Ancak, bu düşüşün temel sebebi, kâr etmek isteyen yatırımcıların Bitcoinlerini satması oldu.

Böyle küçük çaplı piyasa manipüle edilebiliyorsa, binlerce BTC’si olan kişilerin bir anda tüm varlığıyla alım-satım yapması kısa sürede de olsa tüm piyasayı etkileyeceği net olarak görülebiliyor. Dediğimiz gibi yaşanan düşüşün temel sebebi bazı kişilerin elindekileri satmasıydı. Bu kişiler birbirinden habersiz şekilde bu işlem gerçekleştirdiler. Peki hepsi aynı anda bütün varlıklarını satsaydı ne olurdu?

Taktiksel saldırı

Pek çok kişi, Bitcoin’in sürekli düşmesinden dolayı artık endişe içine girdi. Piyasa oldukça değişken şekilde ilerliyor ve artık ilerisini tahmin etmekte neredeyse imkansız bir hale geldi.

Piyasanın çoğunluğu, bu düşüşlerden endişelense de bazıları bu düşüşe kucak açıyor ve düşmüş fiyatlardan yatırım yapıyor. Dolayısıyla, bir kaç balinanın bir araya gelip yapacağı bir eylem ile kısa süreliğine piyasayı düşürmeye sebep olabilir.

bitcoin balinalar

Kyle Samani balinalar için şunları söyledi: “Bence birkaç yüz kişi var. Büyük ihtimalle birbirleriyle iletişim kurabiliyorlar ve yine büyük ihtimalle kurdular da.”

Ağustos ayında ortaya çıkan Spoofy haberleri de, neredeyse sınırsız kaynaklara sahip balinaların bütün sistemi kendi başına yönetebileceğinden bahsediyordu.

Katil balinalar

Bahsi geçen balinalardan, bugüne kadar herhangi bir atak görülmedi fakat her an bir tehdit olabilir. CME ve CBOE tarafından Bitcoin vadeli işlemlerine imkan sağladığından dolayı Bitcoin piyasasına yeni yatırımcılar geldi. Bu yatırımcılar, Bitcoin balinaları dediğimiz yatırımcıları gölgede bırakacak cinsten yatırımcılardır.

Peki bu Wall Street türü yatırımcılar, Bitcoin’e yatırım yapan kişiler ancak piyasayla oyun oynayabilirler mi?

Vadeli işlem yapan kişilerin, fiyatın düşmesine daha çok ihtiyaçları var. Çünkü, Bitcoin fiyatı düşerse garanti kâr elde ediyorlar. Bu duruma göre potansiyel balinalar olabilirler.

Vadeli işlem ticareti yapan büyük yatırımcılar, Bitcoin fiyatı düşse bile kâr elde edebiliyor, aslında hem düşüşten hem de artıştan kâr elde edebiliyorlar. Yani bu kişiler yeteri kadar para ile Bitcoin piyasasını etkilemeye teşvik ediliyor diyebiliriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here