Bitcoin Sayesinde Milyoner Olmuş Bazı Kişiler!

0
894

2017 senesi Bitcoin için inanılmaz bir sene olsa da, şansı yaver gitmeyen yatırımcılar da oldu.

Bu makalemizde, size geçtiğimiz sene Bitcoin’den kazanç elde eden ‘etkileyici’ hikayeleri listeleyeceğiz. Tabi bir de kaybedenler olacak, onlara da değinmeden geçmek olmaz.

Bitcoin çok değişken bir para birimi ama henüz bu kadar büyümemişken Bitcoin’e yatırım yapanlar, çok büyük kazançlar elde etti.

Bitcoin milyoneri olan anonim kişiler

Steemit üzerinde paylaşılan detaylı bir hikayeye göre, 2010 senesinde Bitcoin değer olarak pizza almaya bile yetmeyecek kadardı. Bu yazıyı yazan kişi, 2010 senesinin sonunda 12 bin BTC’ye sahipti ve en sonunda bu kadar BTC biriktirmek meyve verdi.

satoshi kim

Çünkü 2013 senesinde Bitcoin’in fiyatı 100 doların üzerine çıkmıştı. Hikayeye göre, bu kişi bazı kişisel sebeplerden dolayı Bitcoin’den uzaklaşmıştı ama hiç bir zaman bağını tamamen kopartmadı. En sonunda bu adını bilmediğimiz kişi 12 bin BTC’nin 10 milyon dolar ettiğini öğrendi.

Gelişen olaylar sonucunda, bu kişi dikkat çekmemek için Bitcoinlerini ufak ufak satmaya başladı. Anonim yatırımcı, yatırım stratejileri belirledi ve geleceği için yeni planlara başvurdu. Böylece hayatının bir anda değişmesine imkan vermedi. Bu kişi, tavsiye olarak yatırımcılara sabırlı olmayı, aç gözlülükten kaçınmayı ve güncel haberleri takip etmeyi öneriyor.

Erik Fineman

bitcoin milyonerleri

Erik Fineman Bitcoin yatırımına 2011 senesinde  yatırım yapmaya başladı. İlk yatırım yaptığı zamanda 11 yaşındaydı. Babannesi Fineman’a bin dolar verdi ve kardeşi bu parayı nasıl harcaması gerektiği hakkında tavsiyede bulundu. O senelerde Bitcoin sadece 12 dolardı. Ancak, Fineman 2013 senesinin sonunda Bitcoin fiyatı 1200 dolar ediyordu.

Yani babannesinden aldığı bin dolar artık 100 bin dolar ediyordu. Bu parayla 2014 senesinde online eğitim şirketi açtılar. Lise seneleri iyi geçmeyen Fineman, bu sistem ile hayal kırıklığına uğrayan öğrenciler ile tutkulu öğretmenleri video görüşmeleriyle birbirine bağlamak istedi. Bunun haricinde Silikon Vadisi’ne taşındı, dünyayı gezdi ve ailesiyle bir iddiaya girdi. Eğer, 18 yaşına gelmeden milyoner olursa, üniversite okumak zorunda kalmayacak.

Fineman 2015 senesinde eğitim şirketini satma kararı aldı. Şirketin karşılığında, ya 100 bin dolar ya da 300 BTC alacaktı. Bitcoin almayı tercih etti. Ayrıca, 18 yaşına gelmeden milyoner oldu ve üniversite okumamayı başardı. Kendisi gerçek yaşamda eğitim görmekten memnun olduğunu söylüyor. Aynı zamanda Fineman birçok projede çalışıyor.

Jeremy Gardner

bitcoin milyonerleri

Jeremy Gardner Bitcoin henüz yeni oluşmaya başladığında, yatırım yapmaya cesaret eden kişilerden. Genelde Bitcoin’den kâr eden kişiler, en başta yatırım yapan kişilerden. Gardner oldukça yüksek kazançlar elde etti. 2013 senesinde, Gardner’a bir arkadaşı nakit karşılığında Bitcoin sattı, Gardner ise sadece internetin olduğu yerde geçerli olan bu dijital paradan hoşnut oldu. Diğer bir çekici olan ise, Bitcoin’in bir merkezi olmaması oldu.

İyice Bitcoin piyasasının içine girmiş olan Gardner, bu piyasa da oldukça güçlü isimlerden birisi oldu. Gardner aynı zamanda Bitcoin ve Blockchain tabanlı şirketlerin kurulmasına ve büyümesine yardımcı oldu.

Mr. Smith (gerçek adı değil)

bitcoin milyonerleri

Mr. Smith dünyayı gezmiş insanlardan bir tanesi. Hem de finansal desteği sadece 2010 senesinde yatırım yaptığı Bitcoin oldu. Üniversite okumuş ve eski bir Silikon Vadisi çalışanı olan Gardner, Bitcoinden Temmuz 2010 tarihinde haberdar oldu ve bundan bir iki ay sonra yatırım yapmaya başladı.

Smith yaptığı yatırımı senelerce bekleyeceğinin farkındaydı ve 2013 senesine kadar yaptığı yatırım pek düşünmedi. Ancak, 2013 senesinde Bitcoin hızlıca değer kazanmaya başladı. Bir BTC’nin fiyatı, Smith’in yatırım yaptığı fiyatın 2 bin katıydı. Smith 3 bin dolar ile yaptığı yatırım toplamda 25 milyon dolar olduğunu iddia ediyor ve bu paranın hakkını da veriyor. Dünyayı gezerken, sadece 5 yıldızlı otellerde konakladı ve sadece first class da uçtu.

Tim Enneking

bitcoin milyonerleri

Enneking, Bitcoin piyasasında nasıl başarılı olunabileceğini göstermenin en iyi örneklerinden bir tanesi. Kendisi hem fonlar hem de fonların fonları için geçmişin yıllık rekorlarını kırmayı başarmış bir hedge fonu yöneticisi.

Enneking, ilk başlarda kripto paralara şüpheyle yaklaşıyordu ancak daha sonradan ilk kripto para fonunu yürütmeye başladı. Enneking bu çalışmalar sırasında, Bitcoin’i detaylı bir şekilde araştırmaya başladı. Araştırmaları sırasında Bitcoin’de riskli bir durumu olmadığını düşündü, kripto paraların düşündüğünden daha büyük olabileceğini gördü ve fon yönetimine daha fazla dahil olmaya çalıştı.

Olaf-Carlson Wee

bitcoin milyonerleri

26 yaşında olan Wee‘nin adını daha önce duymamış olabilirsiniz ancak, Wee Bitcoin’e ilk giren insanlardan ve bu sayede epey zengin oldu. Ayrıca Coinbase’te, bir Bitcoin’in 20-30 dolar olduğu seviyelerde dolandığı Şubat 2013 tarihinde, bir Bitcoin startup’ında çalışmaya başladı.

O tarihlerde Bitcoin’i bilen kişi sayısı çok azdı ve Bitcoin’e yatırım yapmış kişiler, başkalarından Bitcoin kelimesini duyunca şaşırıyordu. Herşeye rağmen Wee Bitcoin’in geleceğine inandı. Kendisi iş vereniyle bir anlaşma yaptı ve maaşını Bitcoin olarak almayı tercih etti. Daha sonra mümkün oldukça sadece Bitcoin ile işlemler yapmaya çalıştı. Wee’nin aldığı bu kararlar en sonunda büyük kârlar elde etmesini sağladı. Çünkü tüm bu kararlar sayesinde milyoner oldu.

James Howells

bitcoin milyonerleri

32 yaşındaki Gallerli James Howells 2009 senesinde elindeki bilgisayar üzerinde Bitcoin ile uğraşmaya başladı. Bir sene sonra bilgisayarın parçalarını ayırdı ve bu parçaları sakladı. Daha sonra da bu parçaları attı.

Aslında çok değerli olan bir sabit disk artık bir çöplüğe karışmış durumda. Yetkililer çöplüğü arayıp, sabit diski bulmanın çok masraflı olacağını söyledi. Bu sabit diskin, içindeki Bitcoinler 100 milyon dolardan daha fazla ediyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here