BitcoinCash Nedir?

0
952

Ağustos 2017 tarihinde bitcoin protokolü bütün camiayı ikiye ayıran ‘BitcoinCash‘ ile karşılaştı.

Neden böyle bir şey oldu ve sonuçları ne oldu?

Bitcoin’ın ölçekleme tartışmasında ilerleme ve algılanan ilerleme eksikliğinden bıkmış, SegWit yükseltmesine (işlem verilerinin nasıl depolandığını yeniden yapılandırarak blok kapasitesini artıracak, tabi ki büyüklüğü aynı kalacak) devam etme kararından memnun değildir. Topluluk katılımcıları farklı özelliklere sahip alternatif bir bitcoin geliştirdi. Yeni sürüm, blok boyutunu 1MB’den 8MB’ye artırdı.

Ayrıca, bazılarının, bitcoin’in ölçekleme sorununa geçici bir çözümden daha fazlası olmadığı SegWit’i de dahil etmedi. Bazı kişiler, SegWit’in etkin olduğu ikinci katman ağlarının (bunlar yazılırken hala geliştirme aşamasında), işlem hacmini ana şebekeden saptıracağı ve bitcoin’in önemini azaltacağından endişeliydi.

Bitcoincash protokolünde bir farklılıkta zorluk ayarlama mekanizmasıdır. Nispeten eşit bir blok akışını sürdürmek için, bitcoin protokolü, karma bulmacaların zorluk faktörünü (belirtilen parametreler dahilinde bir karma üreten bulmanın ne kadar zor olduğunu) her 2016 bloğunda ayarlar. Bitcoincash ile birlikte zorluk ayarı çok daha atik ve ağ üzerindeki hesaplama gücü miktarına göre 600 saniyede bir ayarlanıyor.

Bu protokol adeta hayatta kalma için mücadele ettirir. Eğer madenciler bir kripto para kazamazsa, o zaman madencilerin sayısı azalacaktır. 

Bitcoin’in fiyatı Bitcoincash’den daha pahalı olduğundan, bunu yapmak daha kolay olsaydı sonrasında sadece kazmak daha karlı olacaktı. Diğer bir deyişle, paranın değeri daha düşük olabilir, ancak bir madenci daha başarılı bir şekilde blokları daha hızlı işleyebilir ve bir ödül olarak daha fazla bitcoincash token’ı toplayabilir.

İş hacmi

Bitcoincash birimi, büyük hacimli büyük çaplı borsalarda satın alınabilir. Bitfinex, GDAX, HitBTC, Bitstamp ve Poloniex, US $ hacminin %90’ından fazlasını kullanır. Birtakım ilk kafa karışıklığından sonra, çoğu değişim hala BCC’yi (hatta Bitconnect’i belirtmek için kullanılan, daha da kafa karıştırıcı olan) kullanmasına rağmen, BCH sembolü sembolüne yerleşmiştir.

Yazma zamanında, bitcoincash hacminin yarısından fazlası bitcoin dışı işlemlerden gelir. Emirlerin, para birimlerinden gelen talebin çoğu ABD doları ve Güney Kore‘den gelir.

Yaklaşan çatal

15 Mayıs’ta, bitcoincash protokolünün bir sert çatalla yükseltilmesi gerekiyor (yani tüm ağın yeni sürüme katılmaya devam edebilmesi için gerekli olması zorunda olduğu anlamına geliyor).

Yükseltme, blokların boyutunu 8MB’tan 32MB’ye çıkaracak, daha gelişmiş bir akıllı sözleşme özelliği ve zaman damgasını genişletme, varlık oluşturma ve hakların yönetim işlevi gibi diğer özellikleri tanıtacak.

Şimdi ne olacak?

Tüm dijital belirteçlerde olduğu gibi, Bitcoincash’in sürüp sürmeyeceği de görülmeye devam edecek gibi. Ancak piyasadaki kabul edilmiş, kripto para biriminde ödemeleri ile işlem yapan büyük perakendecilerin piyasaya sürülmesinden beri artış göstermektedir. Dahası, Coinbase ve Circle gibi kilit sektör katılımcıları, talebin beklentilerini aştığını kabul etti. Ve artan sayıda kripto yatırım fonları, yatırımcı talebine cevap olarak BCH’yi de elinde bulundurmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here