Bitcoin’deki Düşüşün Sebebi ABD ve Çin Olabilir Mi?

0
809

Kripto paraların atası olan Bitcoin, Kasım ayında yaşadığı gerilemenin sonuçlarından ve ayılarının etkisinden henüz kurtulabilmiş değil. Kasım ayına 6500 dolar seviyesinden başlayan Bitcoin, başta Bitcoin Cash‘te yalanan hard fork olmak üzere bir takım etmenler yüzünden 3600 dolar seviyelerine kadar düşmüştü. Daha sonra Aralık ayına 4 bin dolar seviyesinden başladı.

Son zamanlarda yaşanan gelişmeler sonucunda piyasa tekrardan düşüş durumunda. Hatta piyasa düştüğü zaman yükselen stabil koinler bile düşüşe geçmiş durumda. Bitcoin yaşadığı son düşüşle CMC üzerinden 3879 dolar seviyesinde işlem görüyor. En büyük 10 kripto para arasından en çok düşüş yaşayan ise %10.36’lık oranla EOS oldu.

Amerika’nın ve Çin’in bu durumla alakası var mı?

bitcoin düşüş abd ve çin

Bitcoin her ne kadar 4200 dolar seviyelerine kadar çıkmış olsa da bu rakamı geçemedi ve tekrardan düşüşe geçti. Geçmişte her ne kadar dolara oranla ters hareketler sergilese de, bugün duyulan Çin ve ABD anlaşmasından da etkilenmiş olabilir. Amerika başkanı Trump, dün gece Twitter hesabından paylaştığı bir tweet’de bundan sonra Çin, Amerika’dan Çin’e giden otomobiller üzerindeki vergiyi azaltmayı ve daha sonrasında kaldıramayı kabul ettiğini belirtti. Şu an bu verginin %40 civarında olduğunu belirtti.

Bu açıklamadan sonra yükselen dolar değerinden ötürü Bitcoin’in etkilenmiş olması muhtemel. Çünkü Bitcoin genel olarak dolar ile ters orantılı bir grafik sergilemektedir. Ayrıca Kasım ayında bazı uzmanlar tarafınca yapılan açıklamaya göre Bitcoin 2 bin dolara kadar düşebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here