Bitcoin’in Grafiklerini Anlamak!

0
984

Bitcoin sahibi olun veya yatırım yapmak isteyin, aldığınız coinin ne kadar değerlendiğini her zaman bilmek isteyeceksinizdir. Kazanç sağlamanız için, mevcut yatırımınızı satacağınızı veya elinizde tutacağınıza karar vermeniz gerekecektir. Ancak, burada yeni başlayan kişiler için grafikleri incelemek ve tahmin etmek oldukça zor olacaktır. Bu makale de fikir sahibi olmanızı sağlayacağız.

Bitcoin’in mevcut fiyatı nedir?

Bitcoin’in fiyatını öğrenmek için, kullandığınız borsayı ziyaret etmeniz size en doğru sonucu verecektir. Şu an en popüler olan borsalar Bitstamp, Bitfinex ve BTC-e’dir. Bitcoin’in şu an ki fiyatını bilmek mümkündür, asıl önemli olan gelecekteki fiyatını tahmin etmektir.

Fiyat tahmin etme yöntemleri

Bir borsada işlem gören herhangi bir şeyin fiyat hareketlerinin tahmin edilmesi riskli bir olasılık oyunudur – hiç kimse kesin olarak bilemez. Bir çok yatırımcı bu tür tahminlerle büyük miktarlarda para kaybetmiştir.

bitcoin grafiklerini anlamak

Fiyat gelişimini tahmin etmeye yönelik iki ana yöntem, temel analiz ve teknik analiz olarak adlandırılmaktadır. Temel analiz, bir ekonominin, bir şirketin ya da bir güvencenin altta yatan güçlerini incelerken, teknik analiz, fiyat tablolarında bulunan tarihsel veriler ve hacimler başta olmak üzere geçmiş piyasa verilerine dayanarak fiyatların yönünü tahmin etmeye çalışır.

Bitcoin fiyat çizelgelerini nereden bulabilirim?

Bitcoin fiyatına geçmişine ilişkin teknik analiz yapmak için, verileri yalnızca düz sayı tablolarından daha okunabilir bir şekilde görüntüleyen bitcoin fiyat tablolarına ihtiyacınız olacaktır.

Başlamak için; Basit fiyat tabloları:

Fiyat grafiğinin en temel türü fiyatları bir çizgi olarak gösterir:

bitcoin grafiklerini anlamak

Herhangi bir zaman periyodunun (bir ay, bir hafta, bir gün, bir saat vb.) kapanış fiyatları, rahatlıkla görülebilir. Bu tür bir grafik, son zamanlarda fiyatların ne olduğuyla ilgili hızlı bir genel bakış elde etmek için kullanılabilir, ancak yatırımcılar sonuçlarına ulaşmak için daha fazla veriye ihtiyaç duyarlar.

Yatırımcının seçimi: Şamdan grafikler

Yatırımcıların arasında en yaygın grafik türü, aşağıda görüldüğü gibi şamdan fiyat tablosudur:

bitcoin grafiklerini anlamak

Şamdan grafikleri sadece kapanış fiyatından daha fazla veri gösterir: her bir ‘mum‘ açılış fiyatının yanı sıra verilen zaman periyodunun en düşük ve en yüksek fiyatını gösterir. Bununla beraber, mum gövdesinin rengi, kapanış fiyatının açılış fiyatından daha yüksek (genellikle “up-bar” olarak adlandırılan yeşil bir çubuk) veya açılış fiyatından daha düşük (genellikle kırmızı gövdeli) “down-bar” ) olup olmadığını anlamamıza yardımcı olur.

bitcoin grafiklerini anlamak

Şamdan tablosu, OHLC (açık yüksek, düşük yakın) fiyat çizelgeleri ailesine aittir, ancak herhangi bir gelişmiş yatırımcının kendi tercihine uygun çok sayıda farklı grafik tipi / stili de bulunur.

Bahsedilmeye değer bir başka grafik tipi, zamana dayalı olmayan (NTB) aralık şemasıdır. Yeni başlayanların bu grafikleri algılaması biraz zor olabilir.

Şamdan grafikler genelde, yatırımcıların tercih ettiği grafiktir. Şamdanlar grubunun oluşturduğu kalıplarla birlikte, yatırımcılar trend eğilimlerini şu şekilde baz alırlar: ya yükseliş (yükselen fiyatlar)-düşüş (düşen fiyatlar) ya da yanlara doğru genişleme.

Bu özelliklerin çoğunu içeren bazı popüler platformlar: Bitcoinity, Bitcoin Wisdom, Zeroblock ve TradeBlock.

Nereye varacağız?

Şimdi, fiyat listelerine bir giriş yaptığınız için, bitcoin’in fiyat gelişimini günlük olarak takip etmeye başlamak iyi bir fikir olacaktır. Kaçınılmaz olarak grafiklerde belirli düzenleri fark etmeye başlayacaksınız – büyük olasılıkla fiyatların eğilme davranışını göreceksiniz. Daha sonra, teknik fiyat analizi sanatına girdiğiniz zamanın bu olduğunu anlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here