Bitcoin’in Sorunları Nelerdir?

0
716

İnsan doğası, yenliklere ve değişimlere karşı her zaman endişeli olmuştur. Alışkanlıklarımıza hemen değişiklik getirmeye karşı direniriz. Bitcoin‘e karşı da insanların bu şekilde bir yaklaşımı vardır.

Bilindiği gibi Bitcoin’de gizli anahtarınızın kaybolması durumunda, hiçbir şekilde sahip olduğunuz bitcoini kanıtlayamazsınız. Bu da insanları endişeye sürükleyen konulardan bir tanesidir. Ayrıca anonim olarak kullanılmasından dolayı yasa dışı işlemlere imkan sağlaması hem bireyleri hem de kamuyu endişelendirmektedir.

bitcoin dostu

Sağlanan bu anonimliğin bedeli, güvenlik sorunlarından bir tanesidir. Kimlik bilgilerinin gizliliği, hiç bir merkezinin olmaması gibi sebeplerden dolayı her türlü yasa dışı işlemler de ödeme yöntemi olarak kullanmaya müsaittir. Her ne kadar devletler, Bitcoin’e bir yaptırım uygulamasalar da bunun bir garantisi verilemez.

Eğer Bitcoin yaygınlaşırsa fiyatının oynaklığı azalacaktır. Fakat yaygınlaşması için de fiyat oynaklığının da azalması gerekmektedir. Bu bir paradoks şeklinde ilerleyebilir ancak sistemin duyurulduğu günden itibaren talep olması umut vericidir.

Herhangi bir merkezinin olmamasından dolayı yapılan işlemlerde itiraz veya geri alma söz konusu olamaz. Bu durum çeşitli problemlere yol açabilir.

Her sistemin bir maliyeti vardır. Bitcoin’de bu maliyet madencilik olarak görülür. Elektrik sarfiyatı en büyük maliyetlerden bir tanesidir. İlk kurulum masrafları olsa da, maliyeti şeffaf bir şekilde hesaplamak mümkündür. Şu an ki durumda, Bitcoin’in maliyeti pek çok merkez bankasının toplam maliyetinden daha azdır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here