Bitcoin’in Tarihçesi!

0
881

2008 senesinde tüm dünyada oluşan finansal kriz zamanında, çoğu ülke uçurumun kenarına kadar geldi. 1930 senesindeki ‘Dünya Bunalımı‘nı tekrar yaşamamak için, merkez bankaları para bastılar ve faiz oranlarını azalttılar. Batmak üzere olan bir çok banka, iflasın eşiğinden kurtarıldı ama bunun bedelini vergi artışlarıyla ve paranın değersizleşmesiyle halk ödemek zorunda kaldı.

Tam bunların üzerine, merkezi olmayan, aracı kurumlara ihtiyaç duymayan para birimi olan Bitcoin duyuruldu. Zaten insanların aracı kurumlara, bankalara, hatta hükümetlere bile güveninin azaldığı bir ortam meydana gelmişti. İlk kez Satoshi Nakamoto rumuzunu kullanan bir kişi (veya ekip) 2008 senesinde bitcoin’den bahseden bir makale yayımladı. Satoshi’nin bahsettiği platformda transfer işlemleri 10 dakika da bir gerçekleşecekti ve bu sayede çiftte harcamaların önüne geçilecekti.

bitcoin tarihçesi

Bitcoin ağı bu haliyle güvensiz ve potansiyel olarak hileli bir ağ olacaktı. Bunun önüne geçmek için Satoshi ‘iş ispatı‘ kavramını getirdi. Satoshi Nakamoto 2011 senesinde ortalıktan kaybolmuştur buna rağmen sistem hala şeffaf ve olması gerektiği gibi işlemeye devam etmektedir.

2009 senesinde resmi olarak çalışmaya başlayan bitcoin ağının, günümüzdeki işlemci gücü, dünyanın en hızlı bilgisayarlarından bile daha güçlüdür. 1 Aralık 2016 da Bitcoin’in piyasa değeri 12 milyar doları bulmuştur. Bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük transfer tutarı 194.993 BTC’dir. Bu işlem 2013 senesinde hiç bir işlem ücreti alınmadan gerçekleştirilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here