Bitcoin’in ve Blok Zincirinin Geleceği Nasıl Olacak?

0
969

Günümüzde Bitcoin’in ödeme aracı, dijital para birimi veya para transferlerinde kullanılması Bitcoin 1.0 olarak adlandırılıyor. Bitcoin 2.0 ise blok zinciri teknolojisi ile yakın zamanda kredi gibi tüm finansal işlemleri gerçekleştirecek bir birim olarak görülüyor. Son olarak Bitcoin 3.0 da bilim, kültür, sanat gibi tüm alanlarda katma değer yaratan ve hayatı kolaylaştıran uygulamaların oluşturulması olarak tasvir ediliyor.

gelecekte blockchain

Bitcoin’in gelecekte bir para birimi olarak kabul edilmeyeceğini düşünen şirketler bile kendi içerisinde blok zinciri hakkında araştırmalar yapmaktadır. Bitcoin 2.0 ve 3.0 ile çok daha gelişecek, uygulama çeşitliliği artacak, bloklarda sadece işlemler değil, dijital videolar, kopyalama hakları gibi veriler de, şeffaf bir şekilde taraflar arasında gönderilebilecektir.

Şimdilik Bitcoin sisteminde, bitcoin alınabiliyor, harcanabiliyor ve satılabiliyor. Ancak Bitcoin 2.0’da insanlar faiz alabilecek, borç verebilecek veya finansal ürünlerde çeşitli haklar satın alabilecektir. Elektronik ticaretinde de blok zincirinde ve bitcoin de potansiyel vardır. Mesela sanatçılar ürünlerini sanatseverlere hiçbir aracı olmadan sunabileceklerdir.

Günümüzde kimlik ispatlamak için pek çok gizli döküman aracılara veriliyor ve aracı kurumlarda bu verileri bilgisayarında saklıyor. Bitcoin’in sonraki sürümlerinde, sanal kimlikler oluşturulacağı ve hassas verilerin kullanımının önüne geçileceği düşünülüyor.

gelecekte blockchain

Bitcoin teknolojilerinin, bir bölge veya ülkenin demokratik seçimlerinde, refarandumlarda oy vermek için kullanılabileceği düşünülüyor. Seçim ve oylama tamamen şeffaf olacak ama katılımcıların kimlikleri gizli kalacaktır. İnsanların evlerinde, işlerinde ya da cep telefonlarından oy kullanacağı günler hiçte uzak durmuyor gibi. Bunlara ek olarak, tapu, noter, borsalar gibi güvenilir bir aracı isteyen işlemlerin hepsi blok zincirine adapte edilebilecektir. Bunlar belki de size çok uçuk geliyor olabilir ama bundan 30 sene öncesi ile bugünü karşılaştırırsanız aklınıza gelmeyecek pek çok yenilik yapılmıştır. Gelecekte de teknoloji hiç bir zaman durmayacaktır ve sürekli olarak gelişme gösterecektir.

Çin hükümeti, kendi kripto para birimini çıkartmak için yola koyulmuştur. Çin Siberuzay İdaresi, Ekim 2015 tarihinde dünyanın Bitcoin sonrası döneme girdiğini belirtmiştir ve bu devrimsel değişiklikleri, kimsenin göz ardı edemeyeceğini eklemiştir.

Gelecekte kripto paraların ne konuma geleceği merak konusu, bunu hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here