Blockchain’in Sorunları ve Limitleri Nelerdir?

0
857

Her teknoloji içinde bir takım sorunlar barındırır. Blockchain teknolojisi de kusursuz değildir.

Karmaşa

Blockchain sözlüklere yepyeni bir kelime olarak girmiştir. Kriptografiyi ana akım haline getirdi, ancak teknolojinin kendine has bozuklukları vardı. Neyse ki bir çok kişi bu yeni dile karşı bir sözlük oluşturmaya başladı.

Ağ Genişliği

Blockchain teknolojisi saldırılara karşılık verir ve her karşılık verdiğinde daha da güçlenir fakat bu çok kişinin bulunduğu bir ağ gerektirir. Eğer Blockchain kalabalık bir yapıya sahip değilse, oradan verim yakalamak oldukça zor bir hal alır.

Sistem bu şekilde işlediği için bazı blockchain projelerinin ilerleyen zamanlarda zarar görüp görmeyeceği hala tartışılıyor. 

Blockchain teknolojisi

İşlem Ücretleri ve Ağ Hızı

İlk çıktığı zamanlarda az bir işlem ücret aldığı öne sürelen Bitcoin, günümüzde azımsanmayacak bir işlem ücreti alıyor.

2016 yılının son zamanlarından beri saniye de 7 kere işlem görüyor. Yapılan işlemlerin bir tanesi yaklaşık 70 kuruş ve bu işlemlerin her biri 80 bitlik veri kaplıyor.

İnsan Hatası

Blockchain bir veri tabanı olursa, bu veri tabanına işlenen bilgilerin yüksek kalitede olması gerekir. Blockchain’de yeri geldiğinde zararlı veriler de depolanabilir, bu sebepten bilgilerin en baştan doğru şekilde tutulması gerekir. Bu sayede tutulan zararlı bilgiler düzenlenebiliyor ve sisteme zarar vermemiş oluyor.

Bu konuyu ‘herşey girdiği gibi çıkar‘ şeklinde özetleyebiliriz.

Önlenemez Güvenlik Hataları

Bitcoin ve genel Blockchainler de önüne geçilemeyen sistemsel  güvenlik açığı vardır. Sistem düğümlerde ki bilgisayarların yarısından fazlası aynı yalanı söylerse sistem onu doğru kabul eder. Buna “%51 saldırısı” denir. Bitcoin’in kurucusu Satoshi Nakamoto bu durumdan Bitcoin’i ilk yarattığı zamanlarda bahsetmiştir.

Bu sebepten ötürü ‘maden havuzları’ sürekli takip edilir ki; isteyerek veya istemeden böyle bir durum ortaya çıkmasın.

Politikalar

Blockchain protokolleri yönetim şekillerini dijitalleştirme şansı tanıdığı ve madenciler de aslında farklı bir teşvikli yönetim tarzı oluşturduğu için farklı toplumsal işler arasında anlaşmazlıklar meydana gelmesi için çokça fırsat ortaya çıktı.

Bu uzlaşamama durumu Blockchain sisteminin önemli bir özelliğidir ve bu duruma Blockchain kullanıcıları arasında oy çokluğu olduğu zaman bir Blockchain protokolünü yenilemeyi kapsar.

Bu tartışmalar, içerisinde oldukça fazla teknik terim barındırıyor ve bazı durumlarda çok hararetli olabiliyor. Her şeye rağmen oy çokluğunun ve Blockchain teknolojisinin yatkın olduğu yönetim şekilleri için yeni şansların oluşturduğu topluluğu takdir edenler için fazlasıyla bilgi verici olabiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here