Borsa İstanbul Blockchain Teknolojisini Kullanmaya Başladı!

0
1008

Blockchain genellikle yabancı ülkelerin önem verdiği bir teknolojisi olsa da, içinde bulunduğumuz sene içerisinde Türkiye’de bu teknolojiye doğru adımlar attığının sinyalini vermeye başladı.

Geçtiğimiz aylar içerisinde Milli Eğitim Bakanımız ile Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Blockchain hakkında açıklamalar yapmıştı.

Bugün (5 Eylül 2018) tarihinde ise oldukça önemli bir gelişme yaşandı ve Borsa İstanbul tarafından Blockchain teknolojisi konusunda büyük bir adım atıldı. Bu adım ise, Türkiye’de ilk finansal Blockchain projesinin resmi olarak duyurulması oldu. Açıklanan bu proje Borsa İstanbul bilişim teknolojileri tarafından hazırlandı ve bu proje ile Takas İstanbul ve Merkezi Kayıt İstanbul’un elektronik başvuruya ait müşteri veri tabanındaki bilgileri senkron etmek için kullanılacağı belirtildi.

borsa istanbul blockchain

Bundan sonra yapılacak bütün yeni müşteri bilgilerinin eklenmesi, mevcut bilgilerin değiştirilmesi ve doküman yönetimi gibi işlemler Blockchain ağı üzerinden yönetilecek. Ayrıca Borsa İstanbul, bu projenin Know Your Customer (Müşteri Tanıma) protokolü ile senkronize çalıştığını da açıkladı.

Gelecekte Blockchain teknolojisi çok daha fazla kullanılabilir. Hatta Borsa İstanbul’un yaptığı açıklamalar içerisinde, ‘yüksek sayıda işlem gerçekleştirebilen Blockchain teknolojisini gerektiğinde başka projelerde kullanılması‘ da vardı.

Ülkemizde ki en büyük finansal kurum olan Borsa İstanbul’un bu girişimi, sadece Blockchain’e ısınmamızın değil, direkt olarak teknolojiye giriş yaptığımızın göstergesidir. Umarız, dünyada gelişmiş ülkelerin yarış içerisinde olduğu Blockchain ve kripto para teknolojilerinde, ülkemiz de büyük girişimlerde bulunur. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here