Çalınan Facebook Hesapları Dark Web’de Bitcoin Karşılığında Satılıyor!

0
742

Facebook yöneticiler, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda birçok hesabın çalındığını itiraf etti. Çeşitli siber suçlar ile ele geçirilen hesapların özellikle dark web gibi platformlarda, Bitcoin veya Bitcoin Cash karşılığında satıldığını belirtti. Kripto sektöründe sıkça duyulan bu tarz iddialara karşı, otoriteler bu tarz iddiaların birazda kasıtlı olarak sunulmuş olabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte, insanların bu tarz iddialara körü körüne inanmaması konusunda uyarıda bulunuyor.

Ancakta konu hakkında ufak bilgilere sahibiz. Hackerlar, ele geçirdikleri hesapları büyük rakamlardan satmıyor. Yaklaşık üç ile on iki dolar arasında bir miktar karşılığında hesaplar dark web üzerinden el değiştiriyor.

facebook hack

50 milyondan fazla hesap çalındı

Aslına bakılırsa, dark web platformunda Monero kullanımı çok fazla tercih edilir ancak bu olay için, Monero kullanımı bulunmamakta.

Çalınan hesaplar daha çok dataya ihtiyaç duyan ve başka bir hesap kullanmak isteyen kişilere satılıyor. Hacklenen Facebook hesabının 50 milyonu geçtiği düşünülürse, aslında gün geçtikçe talebin arttığı görülüyor.

Zaten bir çok analist, bu konu hakkında kullanıcılara uyarı da bulunuyor. Hesapların çalınması sosyal hayatı bile etkileyebileceği belirtilirken, kullanıcıların sosyal medya hesaplarını güvende tutmak için ek tedbirlerde bulunması gerektiğini belirtiliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here