Charlie Lee, Litecoin ile Bitcoin’i Karşılaştırdı: Litecoin, Bitcoin’den Daha Merkezi!

0
1061

Eskiden Google’da görev almış ve daha sonradan Litecon’in kurmuş olan Charlie Lee, geçtiğimiz günlerde SFOX ile yaptığı röportajda Satoshi Nakamoto’nun kripto para sektöründeki anonimliği hakkında yorumda bulundu. Lee, verdiği röportajda, Litecoin’in yüzü olmasının ekosisteme sağladığı faydalar hakkında konuştu.

Lee, en başta merkezi olmayan bir sistemde bir yüze sahip olmasının ve ismin yer almasının büyük bir tezatlık oluşturduğunu belirtti. Lee, bundan dolayı, kendi kurduğu Litecoin projesinde bulunmaktan rahatsız olduğunu ve çok daha önceden projeyi terk etmiş olması gerektiğini söyledi. Konuşmasının devamında, Litecoin’in bir yüze sahip olmasının olumlu ve olumsuz yönlerinden bahsetti.

charlie lee

Olumlu yanlarını anlatmaya, kendisi sayesinde SegWit’in Litecoin için kullanılmaya başlandığını örnek göstererek başladı. Lee’nin düşüncesi, kimin kurduğu tam olarak belli olmayan ve bir çok kişinin çalıştığı projelerde, ileriye taşımak epey zor olacak. Dahası, SegWit’e de faydası olduğu için projeye katkısı bulunuyor.

İki sene öncesinde Bitcoin’in SegWit aktivasyonu gerçekleştirmesi sırasında çektiği dertleri gördüm. SegWit’in çok büyük bir özellik olduğunun farkına vardım ancak etrafında FUD dönmekteydi. Tüm bunlardan sonra da SegWit aktivasyonu ile Litecoin’i daha da geliştireceğini gördüm. Kurucusu olduğum için de bunu gerçekleştirdim.

Bu söylediklerinin ardından negatif yönlerinden de bahsetti. Örneğin, belirli bir yüze sahip kripto paraların çok daha merkezi olarak algılandığına değindi. Lee’nin bahsettiğine göre Litecoin, Bitcoin’e göre çok daha merkezi bir yapıya sahip, bunun sebebi olarak ise kendisini ve Litecoin’e yapılıyormuş gibi gösterilen saldırıların aslında şahsına yapılıyor olmasını savundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here