Charlie Lee, Monero’ya İlgi Duyduğunu ve Litecoin’in Gizlilik Seviyesinin Artması Gerektiğini İfade Etti!

0
622

Eski Google çalışanı ve Litecoin’in kurucusu olan Charlie Lee, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda, gizlilik asıllı koinlerden birisi olan Monero’ya ilgi duyduğunu belirtti. Lee’nin ifadelerine göre, Monero gizlilik ve değiştirilebilirlik gibi iki ana özelliğe sahip. Konuşmasında, belirttiği bu iki ana özelliğin Bitcoin ve Litecoin’de bulunmadığını ifade etti ve bu özelliklerin gerçek anlamda gizlilik talep ettiğini söyledi: 

İlgimi çeken projelerden bir tanesi de Monero: Bence biraz gizlilik ve değiştirilebilirlik Bitcoin ve Litecoin’de eksik olan şeyler, bunlara ihtiyaç var.

charlie lee

Bu Charlie Lee’nin kripto para sisteminde gizlilik konusunda yaptığı ilk açıklama değil. Lee, geçtiğimiz Ağustos ayına Litecoin’e gizlilik protokolü için bir anket yapmıştı. Twitter üzerinden yapılan ankette üç seçenek yer alıyordu. Confidential TransactionsMimble – Wimble ve Zcash’in ZK-Snarks teknolojisi. Anketin sonuçlarına bakılacak olursa, Litecoin topluluğu, Lee ile aynı fikirde gibi görünüyor. Çünkü ankete olan ilgi oldukça fazlaydı. En fazla oyu %45 oranıyla Confidential Transactions almış oldu, onu takip eden ikinci olarak %21 oranıyla ZK-Snarks oldu. Mimble-Wimble ise %12 oy aldı geriye kalan oylar ise Litecoin’in bir gizlilik protokolüne ihtiyaç olmadığı seçeneğine gitti.

Unutmadan, Monero gibi gizlilik koinleri, geçtiğimiz zamanlarda Güney Kore ve Japonya borsaları tarafından delist edilmişti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here