Charlie Shrem: Türkiye’de Her 5 Kişiden 1’i Kripto Para Kullanıyor!

0
885

Coindesk’in Bitcoin’in 10. yılına özel yayınladığı makalelerden birisi, Bitcoin’in en erken savunucularından olan Charlie Shrem’e ait.

Bitcoin’in en başlardan beri devam eden felsefesine dayanarak yola çıkan Charlie Shrem, söz konusu olan kripto paranın parayı ve daha da önemlisi parayı yönetenlere hükmedeceğini ve böylece ‘uyuyan devi uyandırdığını‘ belirtti. Shrem’e göre Bitcoin’in ve genel olarak kripto paraların en büyük avantajı, parayı pek çok kişi dağıtabilmesi. Satoshi’nin parayı demokratikleştirerek hayata geçirdiği şey tam olarak bu, aynı zaman da Shrem, zor elde edilen bu şeyin insanlara böyle kolayca verilememesi gerektiğini de vurguladı.

bitcoin işlem ücreti

Shrem’in ifadelerine göre geçmişte Bitcoinle eş değerde olan yenilikler, matbaanın gelmesi ve Rönesans. Hiç bir şeyin havadan gelmediğini ve Bitcoinle elde edilen özgürlüğün karşılığında birileri tarafından paramızın korunduğu hissi ortadan kalktı.

Bahsi geçen ikilem aslında bu zamanlarda, kripto para topluluğunu ikiye bölen unsurlardan birisi. Kripto paralar gün geçtikçe daha fazla düzenleme yaşamakta ve SEC gibi kurumlar denetleme yapmakta. Bir takım grup bu durumun Bitcoin’in felsefesine ters olduğunu ifade etse de, diğer taraftan bir kısım ise bunun piyasaların daha iyiye gitmesi için gerekli olduğunu savunuyor.

Yazısının bir kısmında Türkiye’den de bahseden Shrem, bir kurumun 15 bin kişiyle düzenlediği bir ankete göre, Türkiye’de her beş kişiden birisinin en azından bir kripto para birimine yatırım yaptığını ve bu oranın anket yapılan ülkeler arasında en yüksek seviye olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here