Çin, Rusya ve ABD, Askeri Kullanım İçin Blockchain Yarışına Girdi

0
928

Dünyanın her yerindeki ordular her zaman için en üst düzey teknolojiyi tercih etmeye çalışarak, rakiplerine göre bir adım öne geçmişlerdir. Blockchain teknolojisi de kesinlikle ihmal edilecek bir teknoloji değil.

Bazı ülkelerin savunma bakanlıkları, blockchain teknolojisinin konsensus yapısı ve anonimliği gibi özelliklerinden dolayı konuya ilgi duyuyor.

Bunların arasında, şüphesiz olarak en büyüklerden biri olan NATO. NATO uzun süredir, ordu lojistiği ve tedariği konusunda blockchain teknolojisini kullanmayı tasarlıyor ve bunu nesnelerin interneti gibi diğer teknolojiler ile birleştirmek istiyor.

gelecekte blockchain

Şimdiye kadar ABD, Rusya, Çin gibi değerli ülkeler ordularında blockchaine yer vermek için araştırma yapan liderlerden bir kaçı. Bahsedilen kullanım alanları arasında genel ulusal savunma, siber saldırılarla ilgili alanlar ve hatta dronelar bile bulunuyor.

Ordu altyapısı değişiyor

Amerika Birleşik Devletleri içerisinde, ordunun istihdam için blockchain kullanılabileceği öne sürülüyor. Bununla beraber yakın zaman içerisinde ABD deniz hava savunma sistemleri departmanı da havacılık ile ilgili eşyaların takibi için blockchain kullanmayı hedefliyor. Yapılan açıklama ile ordu hava taşıtlarının bakım ve operasyon masraflarının blockchain ile düşürülebileceği de belirtildi.

Rusya ise siber saldırıları tespit etme ve önlemek için bir askeri merkezli blockchain araştırma laboratuvarı kurmayı hedeflediği söyleniyor. Haberden iki ay sonra, Rusya’da bir haber kaynağı blockchainin yavaş yavaş Rus ordusu içerisine girdiğini söyledi.

Çin ise ‘kripto para değil blockchain önemli’ felsefesi ile, blockchaine en çok değer verenlerden bir tanesi. 2016 senesinde yayınlanan bir raporda, Çin’in savunma be güvenlik yetkililerinin, blockchain kullanımını desteklediği fark edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here