Çin’de Bitcoin Madenciliği İçin Elektrik Çalan Adam Tutuklandı

0
1510

Çinli bir adamın Bitcoin madenciliği için elektrik çaldığı tespit edildi. Sadece Ma olan soyadı bilinen şüpheli, Anhui eyaletindeki iki yüz bilgisayar üzerinden Bitcoin ve Ethereum çıkardığı anlaşıldı. Şüphelinin polis tarafından yakalanmasının ardından bütün bilgisayarlara el konuldu. Ma’nın toplamda tam olarak 150 megawattlık kaçak elektrik kullandığı belirlendi.

Kaynaklara göre Ma, Nisan ayında madencilik donanımı satın alırken önemli madencilik işlemlerini yürütmek için güç maliyetleri hakkında hiçbir fikre sahip değild. Sonrasında Ma’nın maliyetleri günde 6000 yuan’a (930 $) ulaştı.

Yerel şebekenin, anormal elektrik kullanımı olduğunu anlaması üzerine Ma’yı polise şikayet etti. Polis, şüphelinin kripto para madenciliği operasyonu için elektrik sayacını kısa devre yaptırdığını tespit etti. Bu işlem sonrası şüphelinin faturaları, normalden çok az gelmeye başladı. Çin’deki donanım ucuzlukları nedeniyle bu tarz haberler oldukça sık gelmekte. Çinlilerin Bitcoin madenciliği için satın aldığı donanımların ucuz olması fakat sonrasında ortaya çıkan yüksek masraflar yüzünden bu tip kanunsuzluklar görülmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here