Çin’deki Tren İstasyonundan Kaçak Elektrik Çeken Bitcoin Madencisine Hapis Cezası Verildi

0
756

Çin’de yaşayan bir kişi kaçak elektrik ile Bitcoin madenciliği yaptığı için tutuklandı. Bitcoin madenciliği yapmak için bir tren istasyonunda elektrik çalan kişi, mahkemenin verdiği karara göre üç buçuk sene hapis cezasına çarptırıldı. 

Çin’in Shanxi bölgesinde mahkemeye çıkan Xu Xinghua isimli Bitcoin madencisi, hapis cezasının yanında bir de 100 bin yuan (14,500 dolar civarında) para cezasına çarptırıldı.

Yetkililer tarafından yürütülen soruşturmaya göre, bu kişinin elinde 50 farklı maden cihazı vardı ve tüm bu cihazların elektriğini bölgede bulunan Kouquan Demiryolundaki bir fabrikadan karşılıyordu. 

15 bin dolar değerinde elektrik harcadı

Xinghua’nın tahminen Kasım-Aralık 2017 tarihinde Bitcoin kazmaya başladığı ve Nisan 2018 dönemine kadar 3.2 BTC kazdığı tahmin ediliyor. Ayrıca Xinghua’nın tüm bu geçen zaman içerisinde 15 bin dolar değerinde elektrik harcadığı söyleniyor. 

Xinghua sadece verilen hapis ve para cezasıyla işin içinden kurtulamadı. Bu cezaların yanında bir de elektrik kullandığı zaman içerisindeki maliyetini ödemesine ve tüm madencilik donanımlarına el konulmasına karar verildi.

Kripto para madenciliği denince ilk akla gelen ülkelerden bir tanesi Çin oluyor. Elektrik ve madencilik ekipmanları ucuz olduğu için Çin, bir çok kripto para madencisi için ilk tercih edilen yer olarak görülüyor. Çinli yetkililer, son zamanlarda çok hızlı bir şekilde artan madencileri bastırmak ve kontrol altına almak için bir süre önce harekete geçti.

Geçmiş zamanda Çin Halk Bankası’nın gönderdiği bir bildiri sızdırılmıştı. Çin’in Halk Bankası, devlet kuruluşuna gönderdiği bu bildiride kripto para madencilerini hedef almıştı. Bahsi geçen bildiride, Çin’in kaynaklarını tüketen madencilerin ülkeyi terk etmelerinin daha mantıklı olacağı savunuluyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here