Digibyte (DGB) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
1243

Digibyte 2013 senesinin Ekim ayında bir Bitcoin madencisi olan yazılım mühendisi Jared Tate tarafından düşünüldü. Amaç Bitcoin’in tabanına sahip kalıp, eksikliklerinden arındırmaktı. 10 Ocak 2014 tarihinde resmi olarak tanıtımı yapıldı. Tanıtıldığı zaman herhangi bir ICO çalışması başlatılmadı.

Tate bu tarihten sonra bütün vaktini Digibyte’ı geliştirmek için harcadı. Finansal desteği sağlamak için de Digibyte vakfını kurdu. Digibyte için çalışan çok kişi yoktur, bu proje topluluk tarafından yönetilmektedir.

Digibyte nedir

Digibyte, Bitcoin gibi UTXO temelli bir kripto para birimidir. İşlemler cüzdan bakiyesinden değil de, tanımlayıcılar sayesinde gerçekleşiyor. Mesela bir coin sizin cüzdanınıza girdiğinde harcanmamış sayılmaktadır fakat siz bu parayı başkasına gönderdiğiniz zaman harcanmış sayılır. Bu sayede çift harcama gibi güvenlik sorunlarının karşısına geçilmiş oluyor.

Digibyte’ın toplam piyasa değeri 462 milyon dolardır. Günde ortalama 4 milyon dolar kadar işlem görmektedir. Şu an dolaşımda olan 10.5 milyar DGB bulunmaktadır. Ulaşabileceği en fazla adet ise 21 milyardır.

Digibyte (DGB) Özellikleri, Ne İşe Yarar?

Digibyte sadece güvenlik konusunda değil hız konusunda da oldukça iddialıdır. Bitcoin’de 10 dakika olan blok süresini, Digibyte 15 saniyeye kadar indirmiştir. Bunun yanında merkeziyetsizlik konusunda da hırslı bir kripto paradır. Mart 2018 tarihinden itibaren 10.4 milyar adet üretilmiştir. 2035 senesine kadar 21 milyar tane üretilecektir. Bilindiği gibi Bitcoin’de 21 milyar tane üretilecektir. Bunun anlamı, Digibyte’ın çok daha yönetilebilir bir yapıya sahip olmasıdır, bu da günlük hayatta tercih edilmesinde önemli bir rol oynaması demektir.

Digibyte nedir

5 senedir gelişmekte olan Digibyte, kripto dünyasına yön verecek DigiShield ve MultiShield gibi teknolojiler de geliştirmiştir. Bu geliştirdiği teknolojileri de diğer kripto paraların kullanımına da sundu. Günümüzde zCash, Bitcoin Gold gibi 40 tane altcoin Digibyte’ın geliştirdiği bu teknolojileri kullanmaktadır.Bunun yanında, Digibyte’a %51 atağı yapılması veya kötü niyetli madencilerin ağa zarar vermesi imkansızdır.

Digibyte (DGB) Madenciliği – Mining İşlemleri 

bilindiği gibi bazı coinlerde madencilik yapılabilirken, bazılarında yapılamamaktadır. Madencilik işlmelerine başlamadan önce hangi coini kazmak istediğinize karar vermeniz gerekir fakat bu yeterli değildir, kazmak istediğiniz kripto paranın madenciliği desteklemesi gerekmektedir.

Digibyte madenciliğe izin veren kripto paralardan bir tanesidir. Eğer madencilik yapmaya karar verdiyseniz, öncelikle donanımınızı belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra ödeyeceğiniz elektrik faturasını hesaplamanız gerekir. Ayrıca madencilik yapmak için iki tane yolunuz bulunmaktadır. Birincisi bireysel madencilik yapabilirsiniz, ikincisi ise maden havuzlarına dahil olarak madencilik yapabilirsiniz.

Digibyte (DGB) Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Digibyte’a yatırım yapmak isterseniz bir borsaya dahil olmanız gerekmektedir. Piyasa da birçok borsa bulunmaktadır. Bir çok yabancı borsa olduğu gibi yerli borsalar da mevcuttur. Öncellikle yatırım yapmak istediğiniz coini seçtikten sonra, hangi borsaların desteklediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Digibyte destekleyen yabancı borsalar;

  • Bittrex
  • Poloniex
  • Upbit
  • Huobi
  • OKEx
  • HitBTC
  • Kucoin

Digibyte destekleyen Türk borsaları;

  • koinmarketi
  • sistemkoin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here