DigixDAO Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
1007

DigixDAO Ethereum tabanlı sağlam bir kripto para birimidir. Başarılı bir blok zinicirine sahiptir, bu yüzden diğer kripto paralara göre daha az dalgalanma yaşarlar. Bununla beraber, fatura ödeme, para gönderme-alma gibi bir çok işlem DigixDAO ile yapılabilmektedir. Hatta satın aldığınız bir kahvenin veya fast food bir ürünün ödemesini DigixDAO ile yapabilirsiniz.

DigixDAO kendi arasında iki coine ayrılmaktadır. Bunlar; DGX ve DGD’dir fakat işlemlerin çok büyük bir kısmında DGX kullanılır. DGX oluşturulurken, kripto para dünyasında ki oluşabilecek yüksek talep düşünülmüştür ve buna göre tasarlanmıştır. Yani bu duruma bakılarak, DigixDAO için hedefleri olan, başarıyı düşünen bir platform demek yanlış olmaz.

digixdao nedir

DigixDAO’nun geliştiricileri 1 DGX = 1 gram altın olarak sınırlamışlardır. Bunun yanında en büyük özelliklerinden bir tanesi de akıllı sözleşmeler ve blok zinciri ile altın veya token satın almaktadır. Satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra, Blockchain’e bu işlem hemen işlenir.

Şu an ki piyasa değeri 193 milyon dolardan fazladır, günlük ortalama 434 milyon dolar işlem görmektedir. Piyasa da bulunan token adedi ise 2 milyondur.

DigixDao (DGX) Özellikleri, Ne İşe Yarar?

Kripto para piyasasını incelerseniz, kripto paraların ani olarak dalgalandığını göreceksinizdir. Herhangi bir kuruluşun veya devletin yaptığı bir açıklama bile bu piyasayı alt üst edebiliyor ve coinlerin değerinin düşmesine sebep oluyor. Coin fiyatlarını hiç kimse kesin olarak bilemez. Bu konuda DigixDAO piyasalardan etkilenmeyen nadir coinlerden bir tanesidir. Bu yüzden yatırım yapmak isteyen ama fazla risk almak istemeyen kişilerin tercih edeceği coinlerin en başında gelir.

Bunun yanı sıra Blockchain’in sağladığı, şeffaflık, görünürlük ve güvenlik gibi özellikleri, DGX’i görünür ve denetlenebilir biçimde kontrol edilmesini, işlem görmesini sağlıyor. Değiştirilmesi imkansız olan defterlerin güvenilirliği arttırmasının bir yana, akıllı sözleşme platformu ve insan hatalarından dolayı oluşabilecek risklerin de ortadan kalmasını sağlamış oluyor.

digixdao nedir

Eğer DGX’in temel özelliklerini sıralamak gerekirse şu şekilde bir liste oluşturmak mümkün olacaktır;

 • Güvenilirdir.
 • Diğer coinlere nazaran daha stabil fiyata sahiptir.
 • İşlemler hızlı gerçekleşir.
 • Ethereum tabanlıdır.

DigixDao (DGX) Madenciliği – Mining İşlemleri

Bilindiği gibi her kripto paranın madenciliğini yapmak mümkün değildir. Bir kripto paranın madenciliğini yapmak isterseniz, önce o coinin madenciliği destekleyip, desteklemediğini öğrenmeniz gerekir. Eğer madenciliği yapılabilirse, donanımınızı iyi belirlemeniz gerekecektir. Ayrıca bir takım masraflarınız da olacaktır. Bunları hesaplamak için bazı programlar kullanabilirsiniz. Böylece ortalama olarak kârınızı hesaplayabilirsiniz.

DigixDao (DGX) madenciliği desteklemeyen kripto paralardandır. Eğer DGX’e yatırım yapmak isterseniz borsalardan satın almanız gerekecektir.

Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Günümüzde bir çok kripto para borsası bulunmaktadır. Hatta yabancı borsaların yanında yerli borsalar da bulunmaktadır. Eğer bir kripto paraya yatırım yapmak isterseniz, borsalara göz atmanız gerekecektir. Yalnız her borsada bütün kripto paraları bulamayabilirsiniz. Düşündüğünüz coini destekleyen borsaları araştırmanız gerekecektir. DGX işlemleri gerçekleştirebileceğiniz borsalara aşağıdaki listeden bakabilirsiniz.

DGX satın alabileceğiniz yabancı borsalar;

 • Binance
 • Huobi
 • Liqui
 • HitBTC
 • BigONE
 • Gate.io
 • OKEx

Eğer yerli borsaları tercih etmek isterseniz, yerli borsalarda DGX bulmanız oldukça zordur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here