Estonya Yeni Bir Kripto Para Borsasına Lisans Verdi

0
817

Özellikle son zamanlarda, kripto sektöründe kendinden sıkça bahsettiren kripto dostu ülke Estonya, yeni bir girişime daha el uzattı. Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre IronX adında kurulan kripto platformu Estonya Finansal İstihbarat Biriminden (FIU) tam kapsamlı düzenleyici lisans alan son kripto para birimi oldu. Yani bunun anlamı artık IronX platformu kripto para işlemlerinde lisanslı olarak hizmet sunacak.

IronX platformunu kuranlar aslında bilinmedik kişiler değil. IronFx Group ile Cardano kurucusu EmurgoHK ile ortak kurulmuş bir platform. IronX Avrupa sınırları içerisinde böyle bir lisansa başvurup tam olarak izin alan ilk kripto borsası olmaya hak kazandı.

Estonya daha önce blockchain ve kripto para borsaları olarak yaptığı yenilikler ile sektörün önde gelenlerinden olmayı başardı. IronX platformunun da diğer Avrupa ülkelerini tercih etmek yerine, Estonya’ya yönelmesinin sebeplerinden bir tanesi de bu olabilir.

Bununla beraber, borsa tahmin ettiği süreden yaklaşık bir ay kadar önce istediği lisansa ulaştı. IronX bu lisans ile sadece kripto para ve itibari para işlemleri gerçekleştirmenin yanı sıra, cüzdan hizmetlerine de el atmayı planlıyor ancak bu konu hakkında henüz resmi olarak bir açıklama yapılmışdeğil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here