Ethereum Classic (ETC) Nedir? Nasıl Satın Alınır?

0
1241

Ethereum Classic belli bir zaman önce Ethereum‘dan kopmuş bir kripto para birimidir. İki kripto paranın blok zinciri 192000. bloğa kadar aynıdır. Ethereum’da olan bütün alım-satım işlemleri, cüzdanlar ve bakiyeler, hard forka(mecburi çatallaşmaya) kadar bütün işlemler Ethereum Classic‘de de geçerlidir. Çatallaşmadan sonra blok zincirleri birbirinden bağımsız olarak işlemeye devam eder.

Bu çatallaşmadan sonra Ethereum camiası ETH ve ETC olarak ikiye ayrıldı. Aslında bu durum güvenlik amaçlı bir yöntem ancak kullanıcıların bunu anlaması ve kabul etmesi gerekmektedir. Hardfork ise günümüzde hala tartışma konusu olan bir durumdur.

ethereum classic nedir

 

Özetlemek gerekirse, ETC aslında madencilerin para aktarımlarının programlandığı gibi işlemesini ve bu duruma üçüncü şahısların müdahale etmesini engellemek üzere kuruldu. ETC topluluğu DAO akıllı anlaşmalarının olması gerektiği gibi ilerlemesini ve kontratlara sansür uygulanmaması gerektiğini tartışıyor.

Ethereum Classic (ETC) Özellikleri, Ne İşe Yarar?

Ethereum Classic‘in başlıca özelliklerini bu başlık altında sıralayacağız, Ethereum’dan kopmuş bir coin olarak avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz.

İkili bir blok zincirine sahip olmak sorunlu bir durumdur. Bitcoin kullanıcıları bu durumun uzun zamandır önüne geçmeye çalıştılar. Bu ikili durum yatırımcılar ve kullanıcılar arasında kafa karışıklığı yaratıyor ve bunun yanında iki farklı platforma da saldırıların olması da muhtemel bir olaydır.

Eğer bir kullanıcı sistemde, imzalı bir kripto para transferi yaparsa, o işlem diğer platformda tekrarlanabilir ve bunun için kullanıcıdan izin almak gerekmez, zaten söz konusu olan transfer diğer blok zincirinde herkese açık şekilde yayınlanmıştır.

ethereum classic nedir

Ethereum Classic’in artı ve eksi özelliklerini sıralamak gerekirse;

 • “Blok zincirin değişmezliği” felsefesini ihlal etmez.
 • Yakın zamanda bir kaç büyük kişiden destek aldı.
 • Bir hakaret ve Ethereum topluluğuna yönelik bir saldırı olarak değerlendirildi.
 • Dolandırıcılarla dolu olduğu iddia ediliyor.

Ethereum Classic (ETC) Madenciliği – Mining İşlemleri 

Bildiğiniz üzere her kripto paranın madenciliğini yapmak mümkün değildir. Bazı coinler madenciliği desteklerken bazıları desteklemeyebilir. Bu başlık altında sizleri ETC’nin madenciliği destekleyip desteklemediğini ve madencilik türlerini aktaracağız.

Ethereum Classic madenciliğe imkan tanıyan kripto paralardandır. Eğer madenciliğini yapmaya karar verdiyseniz öncelikle hesabınızı iyi yapmanız gerekir, ödeyeceğiniz elektrik faturası bu noktada sizin için kritik bir nokta olacaktır. Hesaplarınızı yaptıktan sonra donanımınızı en verimli şekilde seçmeniz gerekir. Daha sonra madencilik yapmak için karşınıza iki yol çıkacaktır. Bunlardan birincisi bireysel madencilik yapabilirsiniz, ikincisi ise maden havuzlarına dahil olabilirsiniz. Ethereum Classic için maden havuzları mevcuttur.

Ethereum Classic (ETC) Hangi Borsadan Nasıl Alınır?

Günümüzde birçok kripto para borsası bulunmaktadır. Yabancı ve yerli borsalar bulmak mümkündür. Bunun yanında bütün kripto para birimlerini, her borsa da bulamayabilirsiniz. Yatırım yapmak istediğiniz coini belirledikten sonra hangi borsanın destek verdiğini bulmanız gerekmektedir.

Ethereum Classic için destek veren yabancı borsalar;

 • OKEx
 • Binance
 • BCEX
 • Huobi
 • BitForex
 • Bitfinex
 • Coinroom

Ethereum Classic destekleyen yerli borsa arıyorsanız;

 • koineks

borsasına göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here