Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

0
1377

Madenciler, bilgisayarları ether kazma girişimi sırasında şifreli bulmacaları çözmek için bilgisayarlarını serbest bırakırlar ve bir blok kilidini açana kadar çok sayıda hesaplama problemini denemesi gerekecektir. Açık blokajlarla ilgili ilginç şeylerden biri, teoride, herkesin bilgisayarlarını ödülleri kazanmak için bu kriptografik bulmacaları çözmeye çalışacak şekilde ayarlayabilmesidir.

Madencilik yapan kişiler, büyük bloklar üzerindeki madenciliğin, zamanla daha fazla güce ihtiyaç duyma eğiliminde olması, daha fazla insanın daha güçlü donanımlara yatırım yapmasını da beraberinde getiriyor.

ethereum madenciliği

Günümüzde, düşük güçlü donanımları olan madencilerin kazanması oldukça zordur, ancak yine de hobileri ve meraklıları için bir geçiş zamanı olabilir.

Madencilik donanımını seçme

Başlamadan önce, madencilik için tam zamanlı çalışacak özel bir bilgisayar donanımına ihtiyacınız olacak. İki tür madencilik donanımı vardır: CPU’lar ve GPU’lar. GPU’lar daha yüksek bir hash oranına sahip olurlar, yani şifreleri daha hızlı çözebiliriler. GPU’lar artık ether madencileri için tek seçenek.

Bir GPU sistemi kurmak karmaşık bir görevdir ve hash oran performansına, güç tüketimine ve kartın ilk masrafına göre hangisinin en kârlı olduğu konusunda tavsiyelerde bulunulabilir. Muhtemelen güçlü bir madencilik donanımı isteyebilirsiniz, hatta bu makine, birden fazla GPU’dan oluşabilecek ve oluşturulurken bir hafta sürecek bir makine olabilir.

Kâr elde etmek için madencilik kârınızı hesaplamanız gerekir. Hesaplarken hash oranınızı, elektrik maliyetinizi, ne kadar ether kazabileceğinizi, bu etherin yeterli olup olmadığını, donanım için harcayacağınız parayı göz önünde bulundurmanız gerekir, ancak bu şekilde kâr elde edebilirsiniz. Eğer hesaplamalarınız sonucunda zarara giriyorsanız, bu işe  girmemeniz faydanıza olacaktır. Ayrıca bildiğiniz gibi Bitcoin madencileri ASIC gibi güçlü makineler kullanmaktadır. Ama hala ethereum için bu kadar güçlü bir ASIC makinesi yapılamamıştır.

ethereum madenciliği

Yazılımı Yükleme

Bazı madencilik donanımlarını seçtikten sonra, bir sonraki adım madencilik yazılımını kurmaktır. İlk olarak, madencilerin ağa bağlanmak için bir yazılım kurması gerekiyor. Bu konuda çeşitli yazılımlar bulunmaktadır, bunlardan bir tanesi de ‘Geth’dir. Geth muhtemelen işinizi görecektir. Programı indirmek için github’dan ulaşabilirsiniz. İndirirken işletim sisteminizi (Windows, Mac OS, Linux) doğru seçmeniz önemlidir. İndirdikten sonra dosyayı rar dan çıkartarak kurabilirsiniz. Bir kez kurulduktan sonra, düğümünüz diğer düğümlere “iletişime geçebilir” ve onu eterheum ağına bağlayabilir. Madencilik eterine ek olarak, kendi akıllı sözleşmelerinizi dağıtır ve ayrıca komut satırını kullanarak işlemleri göndermek için bir ara birim sağlar.

Test etmek

Akıllı sözleşmeler veya merkezi olmayan uygulamaları denemek için kendi özel ağınızdaki ‘test’ ether ‘i kullanmak da mümkündür.Bir test ağındaki madencilik, herhangi bir güçlü donanım gerektirmez, sadece geth veya başka bir yazılım kurulu olan sıradan bir ev bilgisayarı işinizi görecektir. Ama tabiki sahte ether basmak size bir kazanç sağlamayacaktır.

ethereum madenciliği

Ethminer kurmak

Eğer gerçekten ‘ether’ kazmak istiyorsanız, madencilik yazılımı yüklemeniz gerekecektir. Diğer işlemleri tamamladığınıza göre ve artık ağın bir parçası olduğunuza göre, Ethminer indirebilirsiniz. İnternetten işletim sisteminize uygun olan ethminer’ı bulabilirsiniz. Yüklendikten sonra, düğümünüz resmi olarak eterheum ağının güvenliğini sağlama konusunda bir rol oynayacaktır. Yukarıdakilerden herhangi biri hakkında daha ayrıntılı bilgiler için, resmi eterheum web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Maden havuzlarına katılmak

Bir madencinin tek başına ether kazması zor olabilir. Bu yüzden madenciler, kriptografik şifreleri çözmek ve eter kazanma şanslarını arttırmak için güçlerini maden havuzları ile birleştiriyor. Daha sonra, toplam kâr oranı havuza sağladığınız katkıya göre paylaştırılır.

Bir madencilik havuzuna katılmanın birçok faktörü var. Her havuz sonsuzakadar devam etmeyebilir ve her bir havuzun hesaplama gücü sürekli olarak değişmektedir, bu nedenle, hangisine katılacağınıza karar vermek için bir dizi faktör vardır.

Akılda tutulması gereken bir nokta, maden havuzlarının farklı ödeme sistemlerine sahip olmasıdır. Bir havuza katılmak için web sitesinden kaydolmanız gerekir, daha sonra havuza bağlanabilirsiniz ve madenciliğe başlayabilirsiniz.

Aklınızda bulunsun, madencilik dünyası değişimin kasırgasıdır. Bugün aldığınız malzemelerin önümüzdeki yıl modası geçmiş olabilir ve yenileri çıkarken bazı madencilik havuzlarının gücü düşebilir, bu yüzden endüstri değişimlerinin farkında olmak gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here