Ethereum Nasıl Meydana Geldi?

0
972

2008 yılında anonim bir geliştirici (veya bir geliştirici ekibi), Bitcoin’i internet üzerinden yeni bir fon göndermenin yolu olarak gördü. Bu süreden 4 sene sonra 19 yaşında olan bir genç, bir yenilik hareketine kalkışarak kafasında interneti tamamen dönüştürmek için yeni bir platform tassarladı.

Bu genç Toronta’dan bilgisayar programcısı Vitalik Buterin‘di. Buterin 2011 senesinde Bitcoin’e ilgi duymaya başlamıştı.

ethereum kim buldu

Aynı sene adı “Bitcoin Magazin” olan bir online bir haber sitesi açtı. Kripto dünyasına dair bir çok makale yayımladı. Gizliliğe dayalı Dark Wallet ve Egora için kod yazdı.

Bu süreç böyle ilerlerken, bitcoin tarafından izin verilen finansal kullanım durumlarının ilerisine geçecek bir platform fikri ortaya çıktı. 2013 yılında, her türlü merkezi olmayan uygulama geliştiricisinin oluşturmak isteyeceği muadil bir platformu açıklayan bir beyaz kitap (white paper) yayımladı ve bu sisteme Ethereum adı verildi.

Gelişen Topluluk

Buterin bu oluşumun öncülüğünü yaptıktan sonra arkasında duran geliştiriciler destek vermeye başladı.

Kurucu ortak olan Dr. Gavin Wood kayıt defterini ele alan ve akıllı antlaşmalar ile ilerleyen Ethereum sanal makinesinin (EVM) teknik detaylarını özetleyen “teknik incil” sarı kitabını (yellow paper) yazdı.

Kuruculardan Joseph Lubin, merkezsiz oluşumları yaratmak üzerine odaklanan Brooklyn merkezli ConsenSys‘i kurmaya devam etti.

Projeyi güçlendirmek için Buterin ve diğer ortaklar, fona katılacak olan kişilerin Ether satın aldığı bir ‘crowdfunding’ adında kampanyası başlattılar. (Ether Nedir?)

18 milyon doları aşan gelirle o zamanlardaki en çok ilgi gören ve destek alan kampanyası oldu. Akıllıca oluşturulan bu platform, günümüzün devleri olan IBM ve Microsoft gibi teknolojik şirketlerini ilgisini almayı başarmıştır.

Ethereum’un oluşan 18 milyon dolarlık varlığı ve proje geliştirme fonları, İsviçre merkezli herhangi bir maddi karşılık gütmeyen Ethereum Vakfı tarafından yönetiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here