Ethereum’un Constantinople İsimli Hard Fork’u 2019’a Ertelendi!

0
952

Ethereum ağında çok beklenen Constantinople adındaki hard fork, geliştiriciler tarafından Cuma günü düzenlenen toplantıda 2019 senesinin başına ertelendi.

En başta bu senenin Kasım ayında gerçekleştirileceği haberi verilen hard fork, test ağında karşılaşılan bir takım hatalar yüzünden ertelendi. Yaşanan gelişmelerden sonra gelecek olan fork’un Ocak yada Şubat ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Cuma günü geliştiricilerin düzenlediği toplantıda, önümüzdeki Kasım ayında hard fork’u hayata geçirmenin mantıklı bir karar olmayacağına karar verdiler.

ethereum madenciliği

Canlı olarak yayınlanan toplantıda Afri Schoden, şunları ifade etti:

Durmadan bu proje için acele ettiğimizi düşünüyorum ve ben bir nefes alıp ne olacağını görmek için beklemeyi tavsiye ediyorum. 

Bahsi geçen forkta 5 adet backward-incompatible farklılık bulunuyor, bunların arasında en çok dikkat çekeni ise her bir işlem bloğundaki ETH miktarının azaltılması. Böylece ağdaki ölçeklenme sorununun da önüne geçilebileceği öne sürülüyor.

Erteleme durumu aslında kötü değil, erteleme sayesinde yeni fork’a daha fazla özelliklerde getirilebilir. Ethereum’da güvenlikten sorumlu olan uzmanlardan biri olan Martin Holste, başka bir değişim önerisi olan ProgPoW özelliğinin ağa entegre edilmesi için yeteri kadar zaman olduğunu belirtti.

ProgPoW ise temel olarak, Ethereum’un madencilik donanımlarına karşı olan direncini arttıran bir özellik. ProgPoW’dan daha önce de bahsedilmişti ancak, Kasım ayına yetişmeyeceğinden iptal edilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here