Ethereum’un Kurucusu Vitalik Buterin Lanet Okudu.

0
1158

Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, 6 Temmuz’da bir TechCrunch gazetecisi olan Jon Evans‘e verdiği röportaj da “cehennemde yanacak” ları umduğunu söyleyerek, merkezileşmiş platformları eleştirdi.

Buterin, adem-i merkeziyetçilik konusundaki olumlu duruşunu yineledi ve “daha gelişmiş”, ademi merkeziyetçi platformlar ortaya çıkartarak, kripto topluluğunun, merkezi kripto değişimlerinde “aptal kral’ı güçlü” yapabilmesi gerektiğini iddia etti.

Vitalik Buterin:”Ben şahsen, merkezileşmiş borsaların cehennemde yanmasını umuyorum.”

Ethereum’un yaratıcısı, merkezileşmiş platformları hangi kripto paranın “daha çok büyüdüğüne” karar verme yeteneğine sahip olduğu için eleştirdi. Buterin’e göre bunu “bu  10 ila 15 milyon dolarlık liste ücretini” şarj ederek yapıyorlar. Daha sonra ademi merkeziyetçiliğin “açıklık ve şeffaflığının” “blockchain değerlerini” daha yararlı olacağını ekledi.

vitalik buterin

Dezavantajları da var

Merkezi olanlardan farklı olarak, merkezsiz borsalar (DEX’ler), kullanıcıların kripto para ve özel anahtarlarının sahipliğini korumasına izin verecek şekilde oluşturulmuştur. Bununla beraber, merkezsiz borsaların dezavantajları vardır, mesela, merkezileştirilmiş meslektaşlarına kıyasla, göreceli olarak kripto paranın nakite çevrilmesi zordur.

Buterin verdiği röportajda, Ethereum’un şu an ki ademi merkezileşmesinin avantajlarını belirtmek için bir örnek gösterdi: Kullanıcılar güncellemeyi daha sonra indirip çalıştırsalardı ve Buterin’e göre bu duruma “ademi merkeziyet” denir.

Ethereum’un ademi merkeziyet derecesinini anlatmak için örnek verirsek, madencilik havuzları arasında ağı manipüle etmek için bir araya gelme olasılığını aktaran bazı uzmanlar tarafından tartışılmıştır. Basın süresi itibariyle, Ethereum piyasa değeri yaklaşık 47.5 milyar dolar olan ikinci büyük kripto para birimidir.

Ethereum Nedir başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here